Japonský papír se od toho, který známe z každodenního používání liší několika věcmi. „Je daleko tenčí. Je totiž vyroben z vláken japonského morušovníku, jehož lýko má dlouhá vlákna. Díky tomu hmota lépe drží u sebe a nemusí být tak silná. Hůře se také právě kvůli dlouhým vláknům trhá," vysvětlil Deníku majitel Michal Gorec.

Jak vzniká?Papír vzniká z hmoty, vyrobené z lýka morušovníků. Právě výroba hmoty zabere 90 % času samotného procesu. Ostříhané větvičky morušovníku se musí napařit, oddělí se lýko od kúry. Lýko se potom vaří, roztluče paličkami (podobně jako řízky), smíchá s vodou. Teprve pak je hotová hmota, která se nanáší na síta. Ze sít putuje na filc a tvoří se vrstvy. Filcy s papírem se pak slisují a nakonec usuší.

Založit papírnu byl jeho sen už od roku 1999, kdy při cestování po Izraeli v jedné ruční papírně půl roku pracoval. „Byl to ale běh na dlouhou trať. Dlouho jsem pracoval jako bankéř a dělat do toho papír prostě nešlo. Pořádně můžu zvládnout jen jednu věc. Teď už jsem si vybral," usmívá se mladý muž, který sice své povolání opustil, ale přeci jen jej nezapře.

Do směsi na výrobu papíru totiž dává třeba skartované papírové peníze. „Máme tady v malé krabičce pětistovky a tisícikoruny," směje se jeho manželka Slávka. Ale podotýká, že dohromady už je opravdu nikdo nedá. Manželé si ruční papírnu hýčkají a mají s ní velké plány. I když se teprve rozjíždí. „Chceme tu vyrábět papír na zakázku a můžeme nabídnou kvalitu a originalitu, třeba i s vodoznakem," ujišťuje Gorec. A na co takový papír vlastně je? „Jsou z něho například krásná stínítka k lampám, sami jich máme doma několik. Pak je vhodný třeba na menu v restauracích, svatební oznámení, mezinárodní smlouvy nebo klidně i diplomy. Třeba Karlova univerzita je právě na ruční papír tiskne," říká majitel papírny.

Rodiny i upracovaní bankéři vítáni

Papírna má ale ještě jeden záměr. Chce přilákat do Zdislavy turisty a nabídnout jim víkendové pobyty. „Vítaní jsou přepracovaní bankéři či businessmani, ale i rodiny s dětmi. Právě ty si výrobu papíru užívají nejvíce," podotýká Gorec. Během víkendu si návštěvníci budou moci papír nejen sami vyrobit, ale v krásném prostředí si z něj třeba něco složit technikou origami. A prohlédnout si můžou také okolí. Papírna Papyrea je ve Zdislavě otevřená téměř denně, návštěvy se ale musí nejdříve ohlásit. Kontakt lze najít na internetové adrese www.rucni-papirna.cz. Poměrně složitou cestu k ní budou už od příštího týdne ukazovat směrovky.