Na všech lávkách se podle starosty Michaela Canova intenzivně pracuje, stavbaři je předají v pondělí 17. října.

Podobný zvedací most chtěl před několika lety realizovat Liberecký kraj. Most za 20 milionů korun měl zajistit přístup k budově Krajského úřadu v Liberci. Nakonec ze stavby sešlo. Zvedací lávky v Chrastavě jsou však podle Canova podstatně skromnějším projektem.

„Lávky jsou pro pěší, jsou ze dřeva a železa a každá z nich přijde zhruba na dva miliony korun, zvedací zařízení ke každé z nich bude stát dalších asi 155 000 korun,“ dodal Canov. Zvednutí mostů v případě velké vody má podle něj hned dvě výhody. „Jednak už nám je voda nikdy nevezme, a navíc nebudou lávky sloužit jako zábrana v korytě, o kterou se mohou zastavit naplaveniny a vytvořit přehradu,“ vysvětlil starosta.

Zvedací lávky nejsou jedinou technickou zajímavostí, která ve městě po povodních vznikla. Už rok slouží lidem unikátní lanovka architekta Martina Rajniše. Takzvaný transbordér je ze dřeva a uveze jednu tunu, najednou může přepravit až šest lidí. Lanovka stála zhruba 650 000 korun a její výstavba trvala loni pouhých osm dní. Zařízení překonává zhruba 23 metrů. Lanovka nahradila lávku, kterou vzala voda. Obyvatelé místní části Kolonka ji hojně využívali mimo jiné k cestě na vlak. Teď mají lanovku, která se stala i oblíbenou turistickou atrakcí.