V sobotu se na státním hradu Grabštejn nedaleko Hrádku nad Nisou uskutečnil již pátý ročník oblíbených Grabštejnských Vánoc. A byl úspěšný. Na hrad si v mrazivém odpoledni našlo cestu několik stovek návštěvníků.

„Byla jsem tu s rodinou v minulosti už dvakrát a letos jsme opět neodolali. Má to něco do sebe, líbí se mi, že je to taková skromná akce, která klade důraz především na pohodovou atmosféru. Je to pro nás vítaný únik z města, kde už naplno propukl předvánoční shon,“ podotkla s úsměvem Adéla Novotná z Liberce.

Její dvě po pas vysoké ratolesti mezitím rozpustile pobíhali okolo a přerušovali mámino vyprávění nadšeným křikem. Také grabštejnský kastelán Jan Sedlák byl s průběhem sobotního odpoledne a podvečera více než spokojen.

„Byli jsme docela překvapení, lidí dorazilo dost. Myslím, že k tomu přispělo jak počasí, kdy mírně sněžilo, tak mimořádné prostředí hradu. Hodně v tomhle směru dělají třeba kamna na hradě. Ten přirozený oheň, vonící dřevo, to je prostě klasika,“ zhodnotil Grabštejnské Vánoce Sedlák. Návštěvníci se mohli pokochat také pohledem na nově zrekonstruovanou kapli svaté Barbory s unikátními malbami ze 17. století.

Ta sice oficiálně otevře na jarní část sezony, už v sobotu však hostila výstavu papírových betlémů, které vlastnoručně vyrábí Vladimír Plecháč z Křižan. „Určitě výstavě prospělo, že byla právě v této krásné kapli. Dotvářelo to jedinečnou atmosféru,“ poznamenal Vladimír Plecháč, který se své zálibě naplno věnuje už pět let.

„První betlém jsem vyrobil asi před čtyřiceti lety svým tehdy malým dětem. Teď mám vnuky a nějak mě to chytlo,“ poznamenal s tím, že před každými Vánoci vyrobí až dvacet betlémů.

Letošní Grabštejnské Vánoce přinesly pro každého něco. Podle Sedláka je akce atraktivní svou naprosto nekomerční filosofií. „Je to taková pohoda, dělá to parta lidí, kteří to chtějí dělat, není v tom žádná komerce a nikdo na tom nezbohatne. Spíš jde o takové radostné setkání před Vánoci,“ uzavřel Jan Sedlák.