Původně měla být silnice otevřená 13. října. Už v úterý Deník informoval, že se silnice otevře předčasně, v pondělí 8. října. Finální termín se však podařilo ještě více zkrátit. „Dodavatel stihne stavbu dříve, silnice se otevře, dále pak budou probíhat dokončovací práce za provozu,“ uvedl hejtmanův náměstek pro dopravu Marek Pieter.

Provoz v ulici je omezen od začátku července, a to v úseku od okružní křižovatky u garáží ČSAD po kruhový objezd v Kubelíkově ulici. Důvodem je kompletní rekonstrukce a instalace tichého asfaltu za zhruba 41 milionů korun. Ulice byla po celou dobu průjezdná ve směru do zóny, pouze o uplynulém prodlouženém víkendu byla kvůli pokládce povrchu uzavřena kompletně.

Firmy ze zóny se rekonstrukce obávaly, snažily se ji oddálit. To však podle kraje vzhledem ke stavu silnice nebylo možné. Na uzavírku se připravovali i policisté, kteří kvůli ní posilovali hlídky a první den oprav nasadili dokonce vrtulník. Kolony se během rekonstrukce sice tvořily, k výrazným komplikacím ale nedocházelo. „Nezaznamenali jsme žádné stížnosti,“ konstatoval Pieter.

Pro cestu ze zóny řidiči aut i kamionů využívali především silnici přes Pilínkov. V této liberecké čtvrti tak provoz neobvykle zhoustl, ulice Puškinova, která Pilínkov protíná, se navíc zjednosměrnila. „Není to nic příjemného, jeden kamion za druhým,“ popsal Deníku jeden ze zdejších obyvatel.

Podle Pietra se po otevření České mládeže stavaři zaměří právě na objízdné trasy. „Budou se provádět opravy výtluků, které vznikly během uzavírky. Byla to podmínka města,“ dodal. Tento týden se otevřela i jiná opravovaná silnice v regionu, a to v Oldřichově na Hranicích.

Dvoukilometrový úsek opravil kraj za 11 milionů korun. „Došlo k výměně konstrukčních vrstev a opravě živičného krytu vozovky. Součástí díla byla i rekonstrukce mostu a obnova odvodnění,“ popsal mluvčí kraje Filip Trdla. Dokončuje se také nedaleká silnice k polským hranicím v Horní Řasnici.

Kraj letos realizoval, respektive ještě stále realizuje opravy za přibližně 923 milionů korun. Necelou polovinu této částky platí ze svého, zbytek kryjí národní i evropské dotace.

REKORDNÍ OPRAVA

V příštím roce pak vypukne historicky nejnákladnější rekonstrukce, kterou kraj kdy připravil. Opravovat se bude silnice II/610 vedoucí z Turnova na hranici kraje o délce téměř sedm kilometrů. Hejtmanství nyní vysoutěžilo jejího dodavatele a zná tak i cenu prací. Kompletní rekonstrukce, na které se budou podílet i přilehlé obce, vyjde na 169 milionů korun bez daně.

Za peníze města se v Liberci letos uskutečnila například rekonstrukce křižovatky Švermova a Uralská v části Františkov. Mezi další velké stavební akce patřila rekonstrukce krátkého úseku ulice U Křížového kostela, pokračovaly také opravy ulic Vítězná a Dr. Milady Horákové. Právě „Horákovku“ však dělníci zatím neopustili, práce jsou zde plánované až do letošního prosince.