„Velmi si vážím veškeré poskytnuté pomoci a toho, že lidem v Česku není situace na Ukrajině lhostejná. Zatím to vypadá tak, že jednotky domobrany jsou z pohledu lidského potenciálu obsazeny dostatečně. Jsme Ukrajinci a budeme se bránit do poslední kapky krve, potřebujeme ale materiální pomoc všeho druhu,“ zmínil Ivliev. Ještě než v pátek nasedl do autobusu a odjel do Kyjeva, snažili se mu přátelé zajistit neprůstřelnou vestu. „Je to ale velmi těžké, protože armyshopy jsou prázdné nejen v Česku, na Slovensku a v Polsku, ale skoro i v Německu,“ dodal Ivan.

Na Ukrajinu nemíří mladý muž s prázdnou. Z Ivanova popudu vznikla na fakultě sbírka, jež za pouhé tři dny dokázala nashromáždit 5 940 položek. Dárci nosili jídlo pro děti, spacáky nebo svítilny. Předměty použijí zejména děti a jejich matky. Na Ukrajinu míří například 14 291 plínek, 241 krabic Sunaru nebo 1 439 přesnídávek. V krytu lidé v Kyjevě využijí 47 karimatek nebo 52 spacích pytlů. Dárci nosili také sladkosti, omalovánky nebo hygienické potřeby.

Připravené jsou třeba hračky pro děti.
Do Liberce přijíždí první uprchlíci. Pomáhají dobrovolníci i úřady

Do sbírky přispěl i rektor TUL Miroslav Brzezina. „Děti a maminky, kterým pomáháme, jsou ve válečném konfliktu nejzranitelnější. Jsem rád, že se solidarita s nimi projevila napříč celou univerzitou,“ řekl rektor.Proděkanka fakulty zdravotnických studií Zuzana Paukertová předala Ivanovi certifikát, který stvrzuje, že student druhého ročníku bakalářského programu zdravotnické záchranářství absolvoval na fakultě 760 hodin. Na Ukrajině tak může sloužit jako paramedik. „Budu s sebou mít osobní tašku se zdravotnickým materiálem, abych mohl na Ukrajině pomáhat lidem. Jsem vděčný za to, že mi s potvrzením univerzita pomohla. Mohu se díky tomu dostat přesně tam, kam potřebuji,“ dodal Ivan.

Na rozloučenou s kamarády ještě uspořádal Ivan ve studentském klubu Had večírek, na kterém se hrály a zpívaly ukrajinské písničky. Ivan ještě před odjezdem chtěl své kamarády i příchozí více seznámit s rodnou zemí.