Dobrovolníci se snaží přírodě kolem sebe pomoci od odpadků v rámci kampaně Ukliďme svět každoročně už více než třicet let. Akci zaštiťuje Český svaz ochránců přírody a zapojit se může kdokoli. Na Liberecku se bude uklízet kolem mateřské školky v ulici Jabloňová, v lesíku u letiště a v Sedle Holubníku v Jizerských horách.

„K naplánovaným akcím se můžete přidat jednoduše. Na webové stránce https://uklidmesvet.cz/ je hned na titulní straně mapa úklidů, kde si můžete najít podle místa a termínu konání vhodnou akci, k níž se přidáte. Jsou zde uvedeny i kontakty na organizátory, pokud byste se s nimi potřebovali domluvit. Takže stačí si jen vybrat, kde a kdy s úklidem pomohu,“ říká Katka Landová členka týmu Ukliďme svět z Českého svazu ochránců přírody.

Liberecké Velikonoce.
Tipy na víkend: Velikonoce na náměstí, zámku i v Křišťálovém údolí nebo Den žab

Místní úklidy organizují dobrovolníci, organizace, firmy i školy. V Liberci je mezi organizátory přímo mateřská škola Doctrina. “Myslím si, že není vůbec od věci, aby děti uklidily okolí své školky,” uvedla vedoucí provozu Martina Šulcová. Odpad se chystají nejen sbírat, ale také třídit.

Úklid Opičáku - lesíku u letiště v Liberci si vzalo na starost ekocentrum Armillaria. Za odměnu mají pro účastníky připravené samolepky a komentované prohlídky zákoutí. Po ukončení úklidu budou povídat o jarních bylinkách i dřevinách a houbách, biotopech bezobratlých i drobných obratlovců.

Turistický přístřešek nedaleko biocentra pro tetřívka obecného se chystá uklidit skupina Junior Ranger Jizerské hory v čele s Tomášem Klimovičem. Organizaze při CHKO Jizerské hory mohla stejně jako všichni ostatní získat pomůcky, zejména pytle a rukavice, pro úklid zdarma přímo od svazu ochránců přírody. Ten poskytuje kromě zaslání úklidových nezbytností také metodickou pomoc.

Ilustrační foto.
Kam na Liberecku na smažený sýr? Do výzvy se zapojili čtenáři Deníku

Ke zpestření úklidových akcí pomáhají kromě pocitu z dobře vykonané práce také každoročně vyhlašované doprovodné soutěže. Akce „Před a po“ spočívá ve fotodokumentaci uklízeného místa před začátkem úklidu a bezprostředně po něm a „Největší odpadková kuriozita“ vybízí účastníky k posílání fotek největších kuriozit nalezených při úklidech. „Přidali jsme i dvě nové soutěže, první jsou Odpadlíci, ve které je nutné vyfotit celou uklízecí partu a doplnit sloganem, který ji a její práci charakterizuje, a Odpadkový hrdina, fotografie dítěte, které právě dává odpadkům na frak. Doufáme, že počasí bude jarním úklidovým akcím přát, lidé nebudou lhostejní a příroda přivítá jaro zbavená co nejvíce odpadků, které do ní nepatří,“ dodává Katka Landová.

Mohlo by vás zajímat: VIDEO: Slzy, emoce i úklid. Nové Město a Dublin propojila Výměna manželek

Zdroj: TV Nova