Problém se odvíjí od zakázky, ve které chtěl kraj vybrat autobusové dopravce, kteří by zajišťovali obslužnost po kraji. Smlouvu měli dostat na deset let. Jezdit měli začít v prosinci 2014. Čtyřmiliardový tendr ale ÚHOS zrušil. Kraj se sice odvolal, ale nemohl s vítězi podepsat smlouvu. Proto prodloužil smlouvu se stávajícími dopravci o dva roky. Vyřadili z ní ale firmu ICOM, ta se odvolala. „Dvouletá zakázka byla zcela netransparentní, krajem byly osloveny jen určité společnosti, přestože byly jiné firmy, které nabízely kvalitnější a levnější dopravu, čímž přišel kraj o několik desítek milionů korun," řekl tehdy generální ředitel ICOM Zdeněk Kratochvíl.

Antimonopolní úřad ale jeho námitky zamítl. Na oslovení jen určitých firem měl podle něj kraj nárok a navíc byl v tíživé situaci. Hrozilo totiž, že když se dvouletá zakázka rychle nepodepíše, neměl by od 14. prosince 2014 kdo zajišťovat autobusovou dopravu. Podle ÚHOS tak kraj jednal ve veřejném zájmu, aby nedošlo k tomu, že se lidé nedostanou do práce, do škol nebo k lékaři.

Podle radního pro dopravu Vladimíra Mastníka jsou ceny dopravců i v této dvouleté smlouvě nižší než v minulosti. „Ušetřit bychom měli zhruba 27 milionů korun," říká Mastník. O samotné desetileté zakázce ale ÚHOS ještě nerozhodl. Zakázku přitom řeší už deset měsíců. Vedení kraje teď bude zvažovat, zda podnikne nějaké kroky vůči Krajskému protikorupčnímu pracovišti, které jednání kraje v této dopravní zakázce označovalo za korupční a neprůhledné.