Patřit mezi nejlepší, to už něco stojí. V případě liberecké Oblastní galerie nejde přitom o zanedbatelné sumy. Aby se udržela galerie na špičce, musí totiž každý rok doplňovat své sbírky o nová díla.

Liberecký kraj nyní schválil plán nákupu obrazů až do roku 2020. Jak řekla statutární náměstkyně hejtmana Lidie Vajnerová (SOS), peněz ale dostane galerie o něco méně, než tomu bylo v minulosti.

Na nákupy jde až 
8 procent z příjmů

„Kvalitou a rozsáhlostí svého sbírkového fondu je naše galerie na pátém místě v České republice. Chceme, aby se udržela na špičce i v budoucnu. Plán akvizic, nákupu nových děl, musí ale vycházet z dlouhodobého záměru, které sbírky doplnit. Nákupy by se neměly dít náhodně," zdůraznila Lidie Vajnerová.

Podle ředitele Jana Randáčka vkládala v posledních deseti letech galerie do nákupů průměrně 7 až 8 procent ze svých ročních příjmů. „Průměrnou sumu ale zvedá jedno zvlášť drahé dílo, které jsme v minulosti koupili. Bez něj by se částka, dávaná na doplňování sbírek, pohybovala mezi třemi až čtyřmi procenty z příspěvku od našeho zřizovatele, Libereckého kraje," řekl ředitel Randáček.

Záleží na tom, kolik galerie sama ušetří

Jak doplnil, galerie utrácí za nová díla to, co ušetří každý rok v rozpočtu třeba na výstavách nebo spotřebě energie. Sumu si ovšem plánuje už při jeho sestavování. Navíc ještě na nejdražší díla získává dotaci z ministerstva kultury.

„Dá se říci, že průměrně utratíme za doplňování sbírek ročně kolem 700 tisíc korun," prozradil Jan Randáček. „Naším cílem je nyní rozšířit kolekci děl německy mluvících umělců z Čech, Moravy a Slezska. Mezi ně patří například Walter Klemm," doplnil ředitel.

Část peněz půjde tento rok také na doplacení obrazů, které galerie zakoupila už vloni,  a jejichž úhradu si rozdělila na dvě části.