Zatímco kraj už kondolenční knihu poslal vdově po posledním československém a prvním českém prezidentovi na začátku nového roku, kondolenční kniha z magistrátu putovala do Prahy včera.

„Potěšilo nás, že se tolik lidí ještě chtělo písemně s Václavem Havlem rozloučit. Je vidět, že bývalý prezident byl velkou osobností, která se hluboce vryla do srdcí občanů. Sám jsem svůj podpis do kondolenční knihy také připojil. Některé vzkazy, co tu lidé napsali, byly hodně emotivní,“ podotkl krajský radní Vít Příkaský (ČSSD).

Podle tiskové mluvčí liberecké radnice Pavlíny Stránské se na jednom listu v kondolenční knize na magistrátu sešlo přibližně šest podpisů. „Některé stránky jsou ale prázdné, lidé je při zapisování vynechali,“ upozornila mluvčí. Na krajském úřadě se stal jedním z prvních 88letý Jaroslav Šír, účastník olympiády ve Svatém Mořici v roce 1948.

Pomníček na radnici, věnovaný obětem sovětské invaze v roce 1968, obložili lidé svíčkami a fotografiemi prezidenta Havla už v den jeho smrti, 18. prosince. Svíčky sem nosili ještě i na Silvestra. „Václav Havel byl osobností, která naši republiku proslavila i po světě. Byl druhý hned po Masarykovi, dalšího tak významného už asi mít nikdy nebudeme“ řekl jeden z libereckých občanů Josef Müller.

S bývalým prezidentem se lidé v Liberci rozloučili také na pietním shromáždění, které se uskutečnilo na náměstí Dr. Edvarda Beneše ve středu 21. prosince. Přišlo sem téměř osm stovek účastníků. Vedle vzpomínek a úryvku z poslední Havlovy knihy zazněla před radnicí také píseň Modlitba pro Martu a autentický úryvek z jeho staršího projevu. Účastníci mítinku někdejšímu prezidentovi, spisovateli a dramatikovi zacinkali klíči tak, jak jimi zvonili při revoluci v roce 1989.

Celé tři dny státního smutku pak připomínaly všechny autobusy a tramvaje městské hromadné dopravy. Vozy měly za předním sklem umístěnou černobílou fotografii prezidenta s černou páskou v jejím spodním rohu. „Počet zápisů do kondolenční knihy předčil naše očekávání. Lidé svými zápisy, vzkazy a vzpomínkami popsali 70 listů. Je znát, že vnímali odchod velikána naší historie velice bolestně, což je mi velmi blízké,“ shrnula primátorka Liberce Martina Rosenbergová (ČSSD).