Roku 1252 po zrození milého Jezu Krista odešla ze světa paní vzácná, počestná a čistá, jež pomáhala bědným povstat z már, slepcům kouzlem zrak zpět vracela, maláty uměla docela vyhojit, léčila mrzáky a konala četné zázraky. Tak píše o svaté Zdislavě, patronce Libereckého kraje, Dalimilova kronika. Odkaz této významné ženy, jejíž existence je historicky doložena, si uplynulou sobotu připomněli nejen věřící, ale i všichni návštěvníci Jablonného v Podještědí, kde je světice pochována.

Poklonit se svaté Zdislavě a pomodlit se u jejího hrobu ve sklepení místní baziliky přišly tisíce lidí. Mši svatou sloužil Jan Baxant, biskup litoměřický a Dominik Duka, arcibiskup pražský. Jan Baxant Deníku řekl, že odkaz svaté Zdislavy je zejména v jejím příkladném a obětavém životě.

„Pomáhala nemocným a strádajícím, jako by to byli členové její rodiny. Taková péče o bližní i mimo starosti o vlastní rodinu nemohla být utajena. Snadno si dovedeme představit, že v blízkosti ryzího, křesťansky jednajícího člověka, kterým svatá Zdislava byla, se lidé cítili dobře,“ podotkl biskup.

Jak dále naznačil, i dnes žijí lidé, které možná jednou v daleké budoucnosti budou přirovnávat díky své obětavosti ke svaté Zdislavě. „Znám jich několik, ale většinou to jsou lidé tiší a nenápadní, zato však opravdoví a velkodušní. Zápal a ochota k oběti, něco krásného ve prospěch druhých učinit, to je člověku dáno Stvořitelem,“ uvedl Baxant pro náš list.

Blahoslavená matko Zdislavo,
matko našeho rodu,
vyslyš modlitbu Tvých potomků
a ochraňuj nás, kteří jsme
z Tvé krve,
ochraňuj nás, kteří jsme
z Tvého ducha,
ochraňuj nás, kteří jsme
z Tvého stavu.

modlitba ke svaté Zdislavě

„Pravda je, že někdy lenost a pohodlnost brání člověku překročit sama sebe. Schopnost k tomu ale má. A právě v tomto překročení je člověk člověkem. Na zapálených a obětavých lidech stojí lidská společnost. Bez nich by lidská komunita byla smutně chudá a byla by vším možným, jen ne rodinou,“ doplnil biskup.

Podobnou zkušenost má i Benedikt Tomáš Mohelník, katolický kněz, teolog a provinciál, neboli nejvyšší představitel dominikánského řádu, který v bazilice působí. Zdislavu přirovnává k Anežce České. „Současným jazykem řečeno byla Zdislava manažerkou sociálního a společenského života v kraji. Je to postava, která ovlivnila celou tuto oblast,“ sdělil. I on zná několik žen, které její odkaz následují. „Často pracují s nemocnými, umírajícími, a to nezištně,“ podotkl.

Slavnosti Svaté Zdislavy se slaví poslední sobotu v květnu každý rok. Věřící se chodí modlit k hrobu Zdislavy a prosit za uzdravení sebe nebo svých blízkých. Traduje se, že několik lidí se po návštěvě tajuplného místa v podzemí baziliky zázračně uzdravilo.