Reportáž o náznácích otřesného týrání vlastních dětí učitelkou liberecké základní školy, kterou ve středu odvysílala TV Nova v hlavním zpravodajství, byla podle vyjádření ředitele školy plná smyšlených informací.

Informaci o tom, že kriminalisté v Liberci zadrželi jedenačtyřice­tiletou ženu podezřelou z nepřiměřeného trestání dětí, potvrdila Vlasta Suchánková, tisková mluvčí liberecké policie. „Žena byla umístěna v policejní cele a převzala si obvinění z trestného činu týrání osoby žijící ve společně obývaném bytě nebo domě,“ upřesnila Suchánková s tím, že obviněná již byla prospuštěna, soud na ni vazbu neuvalil.

Vyšetřování údajného spáchání trestného činu tak bude pokračovat na svobodě. Navíc bližší informace policie s ohledem na věk případných obětí uvádět.

Podle informací, které ve své reportáži TV uvedla, se mělo jednat o učitelku liberecké základní školy, přičemž reportér neuvedl její jméno. „Naše škola sice nebyla jmenována, ale její záběr je výmluvný,“ okomentoval reportáž Milan Regner, ředitel Základní školy ve Vrchlického ulici.

Kromě toho pak vysvětlil, že informace o vyjádření vedení školy o hledání náhrady, vyšetřování spolužáků a některé další informace jsou pouze výmysly. „Jsme překvapeni, jak málo stačí ke skandalizaci kohokoliv z nás – v tomto případě údajné anonymní udání. A všichni si jistě dovedeme představit, že dopad na osobu učitelky a její rodiny bude velmi negativní, ať už vyšetřování dopadne jakkoliv,“ upozornil Milan Regner.

Redaktoři Libereckého deníku se zeptali několika dětí ve věku přibližně třinácti let, jak oni obviněnou učitelku vnímají. Všichni svorně tvrdí, že podle jejich názoru je v tom učitelka nevinně.

Podle žáků byla učitelka moc hodná

„My jsme ji měly hrozně rádi, když nás učila. Byla k nám hodná a hlavně taková správná,“ popsala ji jedna z dívek. Její kamarádi pak do jednoho potvrdili, že si neumí představit, že by někomu ublížila. Navíc znají jejího syna, který se jeví velmi vesele a bezstarostně a nikdy na něm nepozorovali jakékoliv násilí.

„Týrané dítě se přece chová jinak, na něm to musí být alespoň trochu znát. Napište tam, že za paní učitelkou všichni stojíme a že jí věříme,“ doplnil chlapec ze ZŠ Vrchlického. Podle názoru jedné z dívek za celou událostí stojí snaha další učitelky se obviněné zbavit ze školy.

Týrané děti často skrývají poranění

Podle psycholožky Jitky Havlové jsou veškeré úvahy kolem pouhou spekulací, pokud nejsou vyšetřeny děti, jejich matka a nejsou dotázáni lidé z nejbližšího o­kolí.

„Obecně však týrané děti by měly mít na těle viditelné stopy po týrání, přičemž by samy neměly chuť hovořit o těchto poraněních, případně by jejich vysvětlení nebyla pravděpodobná,“ sdělila psycholožka Jitka Havlová s tím, že děti by mohly rovněž mít strach te svlékání před tělocvikem, strach z kontaktu s rodičem, strach jít domů nebo by mohly být agresivní vůči okolí. Naopak člověk, který se takto projevuje vůči svým dětem může trpět nízkým sebevědomím.

„Má pocit, že si musí dokazovat moc nad jinými, trpí nedostatečným sociálním cítěním a nedostatkem empatie. Může mít za sebou špatné dětství, ve které se stal obětí týrání,“ řekla obecně psycholožka a dodala, že v prostředí mimo rodinu se takto agresivní člověk nemusí projevovat výrazně nápadně. „Avšak přece jen by byly v jeho chování patrny některé známky, které by mohly být projevem poruchy osobnosti. Jak se ale člověk projeví, záleží na jeho intelektu a schopnosti sebeovládání,“ upřesnila Jitka Havlová.

O tom, v jakém stavu jsou děti obviněné ženy, zda jsou dále v její péči, nemohlo ze zákona podat žádné informace oddělení sociálně právní ochrany dětí libereckého magistrátu. „Případ sledují pověřené pracovnice, které jsou v kontaktu s policií,“ sdělil mluvčí libereckého magistrátu Martin Korych.

O profesním osudu učitelky rozhodne magistrát

O tom, zda obviněná učitelka zůstane dál učit na základní škole, bude v nejbližší době rozhodovat magistrát města Liberce spolu s ředitelem školy. „Zkontaktujeme ředitele, aby nám podal sdělení, zda a jak má obvinění učitelky vliv na její činnost ve škole. Podle toho se rozhodneme, co dál,“ doplnil tiskový mluvčí Martin Korych.