Jak se žije v tibetském klášteře, indickém paláci nebo ve stanu z jačích chlupů? Na co se používá obří roura dunchen a jak se ve čtyřech tisících metrech nad mořem pohřbívají mrtví? Nová výstava v areálu LVT v Liberci protáhne návštěvníky hned čtyřmi zeměmi: Indií, Bhútánem, Tibetem a Nepálem, jejichž obyvatelé žijí ve stínu nejvyšších hor světa. Putovní expozice Magický Himálaj se v Liberci otevírá 7. května a představuje 27 let putování cestovatele Rudolfa Švaříčka.

„Svým rozsahem jde o největší autorskou výstavu ve střední Evropě,“ sdělil náměstek primátora Tomáš Kysela.Atmosféru tajemných a exotických velehor i lidského hemžení pod nimi zachycují stovky velkoplošných fotografií, největším lákadlem jsou ovšem exponáty, které Švaříček přivezl ze svých cest. Návštěvníci si tak mohou zatočit modlitebním mlýnkem, prohlédnout si zblízka rikšu dovezenou z Indie nebo obdivovat preciznost asijských tesařů při vyřezávání dveří, truhel, sošek, náboženských předmětů, hudebních nástrojů i sexuálních pomůcek.

Součástí výstavy je například pozlacená sochy Buddhy, kterou Švaříčkovi věnoval slavný horolezec Reinhold Messner, nebo dekorativní výrobky z lidských kostí. „V těch 4000 metrech nemáte šanci někoho zakopat, takže tam provozují takzvané nebeské pohřby, kdy se těla naporcují a hází se supům. Nebo je pozůstalí zakopou, a když maso shnije, kosti mrtvých očistí a nazdobí. Z babiččiny lebky pak může vzniknout třeba popelník nebo šperkovnice,“ vysvětlil Bedřich Nerad, který náročnou instalaci výstavy řídí. 

„Není to nic jednoduchého. Exponátů jsou čtyři kamiony po 16 tunách a k tomu připočtěte ještě kamion plný dřevotřískových tabulí. Jen šroubků spotřebujeme asi 25 tisíc,“ vypočítal Nerad, podle kterého je nejnáročnější částí práce manipulace s objemnějšími předměty. „Rukama nám projde 80 tun materiálu. Máme tady například dveře ze železného dřeva, u kterých jeden díl zvedáme ve čtyřech,“ dodal organizátor.Vernisáž výstavy se uskuteční 7. května v 16 hodin a zúčastnit by se jí měl i sám Rudolf Švaříček.

Návštěvníci tak budou mít příležitost seznámit se s dobrodruhem, který procestoval ta nejodlehlejší místa naší planety. Výstava Magický Himálaj bude v Liberci k vidění necelý rok.