„Stát v průběhu stavby změnil pravidla. Spoluúčast nám z původní výše 7,5 procenta z ceny přestavby starých libereckých lázní zvedl na 15 procent. A to je hodně," posteskl si radní Libereckého kraje pro  ekonomiku Zdeněk Bursa (ČSSD).

Kraj se v někdejší smlouvě s městem zavázal, že spoluúčast na projektu zaplatí. Jenže to byla ve výši 28 milionů. Nyní dělá 56 milionů korun, a to je i pro krajskou pokladnu hodně.

„Jednáme s městem Liberec o tom, jak to tedy bude. Rozhodnutí leží na budoucích krajských zastupitelích. Když si odsouhlasí, že má kraj zaplatit dalších 28 milionů, uhradíme je," zdůraznil Zdeněk Bursa.

Naznačil ovšem, že by současné vedení kraje přivítalo, kdyby na zvýšenou spoluúčast přispělo také město Liberec jako autor projektu.

Zatímco vedení Libereckého kraje považuje tedy přestavbu starých městských lázní za projekt města Liberce, vedení liberecké radnice je přesvědčené o opaku. Staré lázně se totiž s pomocí evropských dotací v rámci IPRM promění v nové sídlo liberecké Oblastní galerie. Ale tu vlastní Liberecký kraj, jehož majetkem se po přestěhování galerie budova také stane.

„To, že nám stát zvedl spoluúčast, víme už dlouho. S Libereckým krajem jednáme teď o tom, kdo to navýšení bude platit," podotkl náměstek liberecké primátorky pro ekonomiku Jiří Šolc (Liberec občanům). „Město na spoluúčast peníze nemá, byla by to pro něj další velká zátěž. Přestavba lázní je krajským projektem, bude je vlastnit kraj. Proto se kraj zavázal k zaplacení té původní spoluúčasti. Liberec byl jen prostředníkem projektu," dodal.

Přestavba novorenesanční památky, která bude stát bezmála 360 milionů korun, by měla být dokončena v březnu příštího roku. Pak bude několik měsíců stavba temperovat. A až zde bude ustálené prostředí, přestěhuje sem galerie obrazy.

Stavbaři začali s rekonstrukcí zchátralých lázní v září loňského roku. Kvůli stížnostem opoziční Změny pro Liberec, která zakázku označovala za zmanipulovanou, zde nyní probíhá kontrola ze strany poskytovatele dotace, regionální rady. Proto dosud stavbaři nedostali zaplaceno. „Výsledky kontroly ještě neznáme," dodal Jiří Šolc.