Deník o tom informoval vedoucí oddělení správy budov libereckého magistrátu Jaroslav Čech. "Ruční práce již byly v objektu dokončeny. V sobotu a v neděli dobouráme zbytek budovy. Práce budou poté pokračovat odvážením sutě a základními terénními úpravami,“ odhalil Jaroslav Čech s tím, že postup prací souvisejících s demolicí by měl být definitivně ukončen na konci května.

Provozu v Sokolské ulici se víkendová demolice ubytovny podle slov Jaroslava Čecha téměř nedotkne. „Doprava bude omezena minimálně nebo vůbec. V případě nutnosti bude k dispozici pouze asistence policie,“ dodal vedoucí oddělení správy budov libereckého magistrátu.

Za demolici problematického objektu, který je od konce loňského roku prázdný, zaplatí liberecký magistrát podle svého tiskového mluvčí Martina Korycha, zhruba 5 milionů korun.

Demolice se příliš nedotkne ani sociálně slabých lidí, kteří v objektu bydleli. Od města totiž dostali náhradní ubytování. „Kontaktovali jsme ostatní ubytovny a místo našli,“ poznamenal mluvčí libereckého magistrátu.

Na místě bývalé ubytovny plánuje město vyústění ulice „Nová Pastýřská“, která by měla do roku 2012 propojit Sokolskou ulici s Tržním náměstím, a vybudování kruhového objezdu. „Projekt již připravujeme několik let. Vše je ale otázkou peněz,“ připomněl náměstek primátora František Hruša.

Vzniknout zde má také vzhledná stráň se zelení, která otevře výhled na Krajskou vědeckou knihovnu a Synagogu a zároveň jí bude chránit před hlukem projíždějících automobilů. „Prostřednictvím zeleně bychom chtěli dořešit potíže s hlukem, které by mohla knihovna po demolici mít. Budova bývalé ubytovny totiž sloužila jako zvuková bariéra,“ vysvětlil Jaroslav Čech.