„Rezervace letních termínů se teď rozběhly. Máme ještě volných asi 35 procent kapacity, ale rychle se naplňuje. Tak z 60 procent se k nám chystají Češi, zbytek jsou cizinci,“ řekl Lukáš Procházka, jednatel Zámeckého dvora Černousy. Ten leží na Frýdlantsku, poblíž hranic s Polskem a kromě ubytování v hotelu či možnosti pořádání firemních akcí a svateb nabízí i další služby spojené s farmou, která je součástí areálu.

Ceny zde mírně upravili, za ubytování je navýšili přibližně o 15 procent, lehce zdražili i ceny za jídlo, u dalších aktivit zůstaly neměnné. „Turisty to neodradilo, v restauraci je bohužel cítit úbytek strávníků,“ poznamenal Procházka. Reagovat museli na zvyšující se vstupy, jako je například zdražení energií či surovin. Dva předchozí covidové roky využili spíše k úpravám, neboť navýšili ubytovací kapacitu a pak vždy při rozvolnění o zákazníky nouzi neměli. „Personál jsme se snažili udržet, i když někdo samozřejmě odešel. Teď je to lepší a zájemci o práci naštěstí přichází, i když obor ubytování a gastronomie není nyní až tak lákavý,“ míní jednatel Zámeckého dvora. Nyní se zde chystají na hlavní sezonu a připravují novinky, nové je multifunkční sportovní hřiště a dokončují se tři nové rybníčky v areálu.

Postupné zaplňování letních termínů v rezervacích hlásí i hotelová síť Pytloun Hotels, která v současné době provozuje dvanáct designových, tradičních i apartmánových hotelů v ČR, řadu z nich v Liberci a v regionu. „Lidé si rezervují hodně pobyty v horách a v Praze. Cenová hladina zůstává stejná, pokud si zájemci místa zamluví včas, může být cena za ubytování i nižší než v roce 2019 a i když na poslední chvíli pobyt zruší, žádné sankce je nečekají,“ říká hoteliér Lukáš Pytloun a pokračuje: „Ke zdražování jsme kvůli zvyšujícím se vstupním nákladům nepřistoupili. Pokud nemáme plnou vytíženost, přijde mi nepatřičné zvyšovat ceny.“

Nicméně Pytloun Hotels přichází s celou řadou novinek. Například aby zvýšili pohodlí zákazníků, sjednotili vybavení pokojů v tří a čtyřhvězdičkových zařízeních, kde mají nyní všichni na postelích stejné matrace, lůžkoviny a podobné vybavení pokojů. Vyslyšeli i přání hostů a ti se mohou těšit v Liberci a designových hotelech na automatickou recepci, která sklízí pozitivní ohlasy. Na dalších místech jsou vylepšená wellness anebo si hosté pochutnají lidé na bohatších snídaných v podobném duchu, jak je znají z dovolených u moře.

Sezona vypukla také v jediném lázeňském středisku na Liberecku, v Lázních Libverda. „Stejně jako pro ostatní podniky bylo covidové období velice náročné. Pro obor služeb a hotelnictví o to více, že se velmi často měnila vládní nařízení a bylo nutné se na ně naučit okamžitě reagovat, krizové řízení bylo tedy denním chlebem,“ popsala Eva Plášilová ze Spa Resort Libverda.

Hosté se postupně vrací, ale ne všichni, kteří dříve na lázeňské pobyty přijížděli. „V době covidu velmi pomohly lázeňské vouchery, které zajistilo Ministerstvo pro místní rozvoj ve spolupráci s agenturou CzechTourism a Státním fondem podpory investic. Klienti tak získali slevu čtyři tisíce korun a pro mnohé to byla první návštěva lázní jako takových. Vloni k tomu navázaly vouchery pro zdravotnický personál v hodnotě 8 tisíc, které je možné čerpat i letos. Získali jsme tak zcela nové hosty a doufáme, že nás budou navštěvovat opakovaně,“ řekla Plášilová. Současně si ale posteskla: „U některých starších hostů, kteří k nám jezdili už dvacet let, bohužel přetrvává strach a zatím pobyt neopakovali. Nejen pro ně připravuje mnoho akčních nabídek i nových přístrojů a provozů, aby našli novinky a pobyty si náležitě užili.“

Obecně je zájem Čechů o lázně a privátní pobyty v lázních vysoký. A nemusí se v nadcházející sezoně bát nějakého většího zdražení. „Navýšili jsme pouze služby, které po zdražení vykazovaly ztrátu, a snažíme se tak držet vysokou kvalitu za průměrné ceny v rámci České republiky,“ dodala Plášilová.

Naopak, i lázeňský resort nachystal řadu novinek. Kromě nově vloni otevřeného Restaurantu Valdštejn a v letní sezóně nad kolonádou otevřenému Café & Restaurant Balustráda, zrekonstruovali největší Hotel Nový Dům i jeho kavárnu. V letošním roce zákazníci mohou využít suché masážní vany a před dokončením je rekonstrukce bazénu, kde se bude nacházet i sauna, pára, Kneippův chodník, uhličité koupele, přísadové koupele, masáže a parafín ve zbrusu nových provozech.