FOTO, VIDEO/ Zastupitelé kraje pokládají za důležité řešit s firmami ve svém regionu aktuální témata a podporovat místní investory, a proto uspořádali společně se Sdružením pro zahraniční investice – AFI, takzvaný kulatý stůl s vedoucími zástupci významných firem a investorů v kraji. Díky tomuto setkání se mohli zástupci AFI a také zástupci agentur CzechInvest ARR, API, dále reprezentanti firem a investorů pobavit s hejtmanem kraje, Martinem Půtou, o zásadních tématech, která ovlivňují jejich podnikání.

Ilustrační foto.
Liberec investuje do rozvoje čtení. Dotace pro festival jsou v řádech statisíců

Mezi stěžejními tématy byly pobídky pro technologická centra, daňové odpočty na výzkum a vývoj či spolupráce s univerzitami.

„Kvalitní vzdělávání je důležitá součást konkurenceschopnosti na trhu práce, a to nejen v českých či zahraničních společnostech, ale i pro vlastní podnikání,” uvedl hejtman Martina Půta.

Demolice bývalé kotelny v areálu nemocnice ve Frýdlantu.
Místo bezdomovců stromy. Demolice kotelny u nemocnice ve Frýdlantu začne brzy

Během setkání zúčastnění zástupci nejen společně debatovali o stěžejních tématech, ale také si mohli vyslechnout plno zajímavých přednášek. Na akci dorazilo téměř 50 zástupců firem a veřejné správy z regionu.

Dalším bodem setkání bylo také představit výsledky průzkumu ohledně zlepšení podnikatelského prostředí v Libereckém kraji. Ten například ukázal, že v kraji chybí pozice kvalifikovaných pracovníků ve výrobě, nebo že zpružnění zákoníku práce by z pohledu dotazovaných zlepšilo podnikatelské prostředí v Česku, či alespoň zrychlení povolovacích procesů. Dále, že 91% firem v Libereckém kraji plánuje v Česku další investice.

Rekonstrukce školy v Hrádku nad Nisou.
Rekonstrukce školy v Hrádku nad Nisou odstartuje v září

„Firmy v Libereckém kraji podle našeho průzkumu plánují další investice, zasáhly je vysoké ceny nejen energií, proto se hodlají soustředit na snižování energetické náročnosti budov i výroby, pořizování vlastních obnovitelných zdrojů energie, ale také na digitalizaci a robotizaci výroby a procesů. Téměř všichni respondenti uvedli, že plánují pro tyto investice využít investiční pobídky a dotace,“ uvedl předseda sdružení AFI Kamil Blažek.

Mohlo by vás zajímat: Nisa Film Festival odstartoval. Program cílí na silné ženské příběhy

Zdroj: NEISSE-NYSA-NISA FILM FESTIVAL