Alej tvoří čtyři druhy původních českých dřevin. Jsou jimi buk lesní, javor klen, javor mléč a lípa malolistá, které se mohou dožít až několika set let.

„Navíc je dosázena 700 sazenicemi původních českých keřů, aby mohla tvořit biokoridor jako úkryt a zdroj potravy pro zvěř,“ podotkl koordinátor projektu Jiří Antl. Doprovodný koridor je vysázen z keřů a stromů menšího vzrůstu s jedlými plody.

Sázet se začalo 4. října, poslední stromky byly zasazeny ve středu. Ruku k dílu přiložilo 30 dospělých a 35 dětí z místní základní a mateřské školy. Alej vznikla díky spolupráci obce Křižany se sdružením Čmelák - Společnost přátel přírody, které získalo na výsadbu 70 tisíc korun z programu Úsměv pro strom.

Nová ekoalej nahradila původní vykácenou, která byla vysázena z topolů před 50 lety. „Projekt multidruhové aleje jako biokoridoru byl zúčastněnými odborníky posouzen jako vzorový, takže je možné, že vzniknou podobné aleje i na dalších místech,“ dodal Benda.

Čmelák - Společnost přátel přírody je nezisková ekologická organizace. Sdružuje lidi se zájmem o nenásilné prosazování trvale udržitelného způsobu života a vytváření harmonických vztahů mezi lidmi a přírodou. Vznikla v roce 1994 a do roku 2002 vystupovala pod jménem Staří ochránci Jizerských hor. Hlavním cílem sdružení je přispět k obnově přirozených lesů, a to nejen v Jizerských horách.