Jako ve slavném sci-fi thrilleru Znamení s Melem Gibsonem v hlavní roli si mohou od pondělí připadat obyvatelé malé vesničky Jítrava na Liberecku. V polích nedaleko obce se totiž přes noc z neděle na pondělí objevily záhadné kruhy v obilí. Jako první o tom informovala televize Nova.

Obrazec, který je dlouhý téměř 40 metrů a je složený ze třech kruhů, teď funguje jako místní atrakce. Do pole míří doslova každou chvíli skupinky zvědavců. „Přijeli jsme se sem podívat až z Hrádku nad Nisou. Manžel se o tom v pondělí někde doslechl a napadlo ho si sem udělat výlet,“ řekla Deníku asi třicetiletá žena. Na otázku, co si o původu tajemného obrazce myslí, odpověděla: „Nemyslím si, že by byly mimozemského původu. Vojenské věže v okolí by podle mě zachytily nějaký signál. Nejspíš to udělali nějací šikovní místní, třeba za pomoci traktoru.“

Na místo, které se nachází jen pár stovek metrů od turisticky atraktivních Sloních kamenů, se včera přišel podívat také František Kačena, starosta Rynoltic, pod které Jítrava spadá. „Dostal jsem se k té záhadě až dnes, ale už v pondělí mi manželka říkala, že tam ty kruhy jsou, a povídala si o tom celá vesnice. A dnes, když jsem sám přijel na místo, koukal jsem se na pole směrem od Sloních kamenů, viděl jsem nejen kruhy, ale také mnoho lidí, kteří se kolem této atrakce doslova hemžili jako berušky,“ řekl Deníku Kačena.

„Obrazec je to poměrně velký a pěkný. Jsem však zvědavý, jestli z něj vůbec něco zbude, když je kolem něj pořád tolik lidí. Dost možná ho poničí. Bohužel nic víc o tom nevím, kdo to udělal nebo proč. Je to záhada,“ dodal František Kačena.

Pozemky podle starosty patři restituentům. Místo, kde vznikly kruhy, vlastní místní obyvatelka, která však pozemek pronajímá zemědělcům, konkrétně podniku Agro Chomutice. Stanovisko zemědělců se Deníku nepodařilo zjistit.

Možnost prohlédnout si záhadný piktogram si nenechal ujít ani Petr Drbohlav z Turnova, který se fenoménem kruhů v obilí dlouhodobě zabývá. „Když to porovnám s jinými obrazci, které jsem v posledních letech viděl, tak na mě tento působí trochu jednodušším dojmem. To, jaký původ kruhy mají, však říci nedokážu,“ poznamenal Drbohlav. Jak uvedl, na místě potkal také biotronika, který prý v centrálním kruhu cítil silnou negativní energii.

Kruhy v obilí se často přisuzují recesistům, kteří se tímto způsobem snaží mystifikovat své okolí. Podle často přijímané teze si tito lidé vezmou asi 60 až 80 centimetrů široké prkno, na které si z obou stran přivážou provázky. Na prkno si pak postaví nohu a obilí před sebou ušlapávají. Petr Drbohlav je však k této teorii značně skeptický.

„V praxi jsem to nikdy neviděl a dost dobře si to nedokážu představit. Obrazce vznikají v noci, takže je mi trochu záhadou, jak by se mohli lidé v poměrně neznámém terénu orientovat tak přesně. Myslím si, že vytvořit takovýto obrazec tímto způsobem by bylo hodně hodně náročné,“ zapochyboval Drbohlav s tím, že obilí není polámané, ale pouze ohnuté.

Jeden z nejzajímavějších názorů, které Deník na místě zachytil, hovořil o tom, že tajemné obrazce mohou být vytvořené z družic. „Slyšel jsem, že je to dělané atmosférickým tlakem, že to takto z legrace zkouší vojáci z vesmírných družic,“ vykřikl asi dvacetiletý mladík. Petr Drbohlav poté Deníku potvrdil, že tato hypotéza je skutečně jednou z nejčastějších.

„Ano, prý se takto může testovat přesné zaměření nějaké vojenské technologie. To znamená, že by si vytyčili nějaký obrazec a ten by se z té družice snažili vytvořit na zemi a podle toho by hodnotili, jak dalece se jim to povedlo nebo ne. Akorát se to prý nedělá tlakem, ale spíše by se to mohlo dít pomocí nějakého mikrovlnného záření. Určité laboratorní testy na stoncích obilí nasvědčují tomu, že to obilí nese stopy poškození mikrovlnným zářením,“ potvrdil hypotézu Drbohlav.

Tajemné obrazce se nejčastěji objevují právě v obilí, výjimečně jsou však zdokumentované také případy kruhů na lesním porostu, na trávě, ve sněhu nebo v ledu. „Z poslední doby si vzpomínám na loňský obrazec u Mnichova Hradiště, předloňský u Paceřic nebo v roce 2005 u Rychnova u Jablonce,“ zavzpomínal na poslední podobné záhady v blízkém okolí Petr Drbohlav.