Oblíbené vánoční pochoutky proti předchozím rokům mírně podražily. Důvodem je zvýšení ceny surovin, ze kterých tři cukrářky dobroty připravují. „Ono se pomaličku zdražuje pořád. Opravdu není týden, aby mi obchodníci nepřivezli nějaký druh zboží o něco dražší,“ vysvětluje Novotná Jahodová.  Ani čtyřicet korun za vánoční pamlsky navíc ale není především pro věrné zákazníky cukrárny Jahůdka problém. „Zákazníci, kteří k nám chodí už roky, cenu neřeší,“ doplnila. Od nového roku by se už lehké zdražení nemělo týkat jen cukroví, ale i kávy, zákusků a koláčů.

Jana Novotná Jahodová.Zdroj: Deník / Dominika GlaserováTy připravují pekařky ručně ze surovin z mlékáren a od zemědělců. Právě takový způsob práce považuje majitelka cukrárny za jakýsi klíč jejich úspěchu. „Na výrobě koláčů není vůbec nic tajného. Jsou dělané podle staré receptury, tedy je to klasický kynutý koláč, ale s tím, že tam je opravdu všechno, co tam má být, jako je citronová kůra nebo mléko,“ popisuje cukrářka.

Výroba v menším množství se však netýká vánočních svátků. Od poloviny října totiž v pekařství museli letos vyrobit asi 170 kilogramů cukroví. „Do příprav se zapojila celá rodina. Zkrátka, kdo má ruce a nohy, musí pomáhat,“ vykresluje Novotná Jahodová. Ta jako velký přínos vyhodnotila práci své maminky Libuše Jahodové, která rodinnou firmu založila v roce 1990. „Pomáhá mi tady pořád. Teď, jak jsou Vánoce, tak bez ní by to tady vůbec nešlo,“ vyzdvihla.

Kromě tradice pekařky k pečení cukroví do jisté míry motivuje i fakt, že kolem svátků návštěvnost cukrárny v centru města poklesává. „Spousta lidí si myslí, že Vánoce automaticky znamenají velký výdělek. Ale ono to tak není, protože doma se peče a zákazníci přestanou chodit do cukrárny.“ V důsledku toho pak podle provozovatelky Jahůdky klesne tržba v cukrárně o více než polovinu. Aby křivka výdělku zůstala stejná, dohání tržbu právě výrobou oblíbených lineckých koleček a dalších dobrot na objednávku.

Zatímco dříve měli Liberečtí na výběr ze třech „Jahodových“ cukráren, dnes už je otevřená jen jedna v blízkosti Šaldova náměstí. „Už určitě neuvažuji o tom, že bych působnost rozšiřovala. Dvě prodejny jsem zavřela z toho důvodu, že ač se to nezdá, tak stát drobné podnikatele, jako jsem já, absolutně nešetří. Jenom uživit zaměstnance a utáhnout nájem v centru města je tak strašně velký problém, že mám tuhle jednu cukrárnu a myslím si, že je to akorát,“ uzavírá Novotná Jahodová.