„V současné době pracujeme na získávání všech potřebných povolení,“ řekl Deníku předseda dozorčí rady společnosti Dům Pohody Petr Preisler. V případě úspěchu by se realizace celého projektu za 300 milionů korun mohla rozběhnout již v březnu příštího roku a trvala by podle odhadů jeden rok. Podstatnou část potřebných financí by chtěl investor získat z Evropské unie.

„Chceme, aby se náš projekt stal dominantou regionu, jako je například Ještěd, Babylon či zoo. Termální lázně či celoroční koupání pod širým nebem až do minus patnácti stupňů Celsia, takové věci by v regionu neměly chybět,“ uvedl Preisler. Součástí lázní nebudou jen bazény určené pro relaxační a léčebný pobyt, ale také bazény s tobogánem, vířivými vanami, brouzdalištěm pro malé děti a plaveckou dráhou. K ubytování by sloužil samotný zámeček, sousední vila a také stanový kemp s vlastním sociálním zázemím. Celkem by se do areálu mohlo vejít kolem dvou set turistů.

Projekt se líbí i chrastavské radnici, která část pozemků za 1,2 milionu korun v dané lokalitě investorovi odprodala. „Nejsem si jistý, jestli tak velký projekt není příliš utopický. Pokud by to však vyšlo, myslím, že by to pro tuto oblast bylo velmi přínosné. Je to něco, co tady není a co by zcela určitě přilákalo turisty,“ vysvětlil starosta Chrastavy Michael Canov.

Podle Petra Preislera si jeho společnost nechala vytvořit ekonomickou analýzu, která zjistila, že projekt by měl být ziskový a že o něj lidé stojí. Poloha Chrastavy je navíc z turistického hlediska ideální.

„Důležité je výhodné umístění pár minut jízdy od Liberci a na hlavním tahu z Polska, Německa či z Prahy,“ sdělil Preisler. Celý areál bude rovněž napojený na cyklostezku, která vede až ze Žitavy. Proto bude součástí lázní půjčovna kol. „Zajímavá bude též v této lokalitě umístěná jízdárna, kde si hosté pod odborným dohledem budou moci vyjet po okolí na koňském hřbetu,“ dodal Petr Preisler.

V zámeckém Amfiteátru budou probíhat dýchánky s hudbou a stávající část zámečku bude podle Preislera přizpůsobena ke konferenčním účelům, plesům a dalším kulturním akcím. S tímto areálem budou podle záměru sousedit parkovací plochy pro karavany a zmíněný stanový kemp. Zbývající část areálu budou tvořit plochy nízké i vysoké zeleně a trávníky, kde budou umístěny prostory pro odpočinek a čekání.

Termální a relaxační lázně by byly v rámci Libereckého kraje výjimečné. Příliš rozšířená není tato služba ani obecně v Česku. To považuje za velkou chybu Tomio Okamura z Asociace cestovních kanceláří České republiky.

„Česká republika se chybně zaměřila hlavně na léčebné pobyty. Dnes už se ukazuje, že to není marketingové správné zaměření. 95 procent populace je přeci zdravá,“ vysvětlil Okamura, podle něhož na termálních lázních v současné době obrovsky profituje Slovensko, kam se přímo hrnou především čeští turisté za relaxačními pobyty.

„Mladé páry nebo celé rodiny si do takových zařízení jezdí odpočinout na víkend. Je to ta správná cesta, jak přilákat turisty, a to nejen z ciziny, ale především Čechy, protože česká společnost obecně bohatne. Právě česká klientela je do budoucna nejdůležitější, protože na zahraničních turistech jsou závislé jen rozvojové země,“ doplnil Okamura s tím, že důležitá je také podpora kraje, který by měl podobnému projektu udělat patřičnou reklamu.