Současně od ledna nebude kontrolovat a trestat špatně parkující řidiče soukromá firma Activ, ale pouze liberečtí strážníci. To jsou novinky, které by měl vnést do pravidel parkování ve městě příští rok. Opoziční zastupitelé chystaný krok města a městské policie vítají. Tentokrát jsou s koalicí zajedno.

„Pro mne je důležité nejen to, že botičky skoro zmizí. Ale také to, že osud hřešících řidičů nebude už ani z části v rukou soukromé firmy. Ta může, když by si třeba na konci roku potřebovala vydělat, vyrazit na hon na motoristy. Navíc v případě kontroverzních rozhodnutí si na strážníka může člověk někde stěžovat, na soukromou firmu nikoliv,“ řekl Jan Mach, zastupitel za KSČM.

Krok města si pochvalují také opoziční zastupitelé za SOS pro Liberec. Podle Ivanky Kolomé bude lístek za stěračem, výzva pro řidiče k řešení přestupku na Městské policii Liberec, určitě lidštějším trestem než bez diskuse nasazená bota.

„Jen bych ráda dodala, že když se hraje hokej nebo fotbal, auta parkují, kde se dá. Ale žádné z nich botu nemá. Myslím si tedy, že by měli strážníci měřit všem stejným metrem,“ zdůraznila městská zastupitelka.

Zastupitel Radomil Mrklas (SOS pro Liberec) upozornil ještě na to, že podle jeho názoru pracovníci soukromé firmy ovlivňovali chování strážníků, kteří s nimi autem s botičkami jezdili.

“Proti botičkám a proti účasti soukromé firmy na sankcích motoristů vystupujeme od roku 2002. Když jezdil strážník v jednom autě s pracovníkem této firmy, muselo podle mne převažovat i u strážníka ekonomické hledisko při udělování pokut, tedy snaha firmy vydělat co nejvíc,“ vysvětlil Radomil Mrklas. „Pokud bude o výši pokuty rozhodovat strážník sám, určitě se bude chovat k motoristovi jinak,“ dodal. Zastupitelka Dana Lysáková (KSČM) připomněla, že by se měla stanovit pro pokuty jednoznačná pravidla, aby se předešlo možné korupci.