Devítiletá rotvajlerka Caya bude muset na částečnou amputaci přední tlapky. Majitelé feny totiž zanedbali veterinární péči, a tak zakročila policie a úřady a Caya po odebrání kvůli podezření z týrání skončila v útulku Azyl Pes Krásný Les na Frýdlantsku. Deník o tom před pár dny informoval.

„Zpočátku to vypadlo nadějně, že k amputaci nedojde, ale bohužel. Léčba přišla pozdě, nohu má Caya nemocnou už od loňského podzimu. Veterinář tvrdí, že kdyby Cayu úřady a policisté nezabavili, do pár týdnů by zemřela na otravu krve, zánět je velký," řekla majitelka útulku Kateřina Vojáčková.

Azyl Pes se nyní musí navíc potýkat s nenávistnými telefonáty a emaily od původních majitelů. „Volají několikrát denně a vyhrožují soudem a policií s tím, že jsme jim psa ukradli. Vůbec nechápou, že mi ho tady nyní zachraňujeme, staráme se o něj," vylíčila Vojáčková.

CAYA SI OHRYZALA NOHU DO MASA POTÉ, CO SI DO NÍ NĚCO VRAZILA a majitelé nevyhledali veterináře, aby psovi pomohl. Případ se táhne už od loňského listopadu.

Deník původní majitele z Jiřetína pod Bukovou několikrát kontaktoval, aby se jich zeptal na jejich názor, ale bezvýsledně, mají vypnuté telefony.

„Proč jste dali našeho psa do nabídky a lžete nám do telefonu? Vymýšlíte si nesmysly o týrání a neuvědomujete si, že jde o psa s papíry," uvedl majitel Tomáš Souček v korespondenci s útulkem, kterou má redakce k dispozici.

Veterinární správa případ Cayi vyhodnotila jako týrání a rozhodnutí, co bude se zvířetem dál, teď leží na tanvaldském městském úřadě.

„V první fázi se pokusím majitele přesvědčit, aby se Cayi vzdali, což by vše urychlilo, ale příliš nevěřím, že to vyjde. Když nebudou souhlasit, a to je velice pravděpodobné, pak budou muset do tří měsíců zaplatit veškeré náklady spojené s léčbou a je možné, že se k nim zvíře vrátí. Pokud nezaplatí, Caya propadne státu a bude moci jít k adopci," sdělil Bohumil Skrbek ze správního odboru MěÚ Tanvald.

O psa už se přihlásila chovatelka, která Cayu v roce 2006 současným majitelům prodala.

Lidé pomáhají

Cayin příběh dojal stovky lidí. Čtenáři Deníku nabízejí pomoc. Zároveň ale podporují útulek v Krásném Lese jako celek, což dokázali i při víkendovém dni otevřených dveří.

„Strašně mile mě překvapilo, kolik přišlo lidí, a to i přes deštivé počasí. Napočítali jsme jich kolem osmdesáti. Pejskům přinesli asi sto kilogramů granulí," děkuje majitelka útulku Kateřina Vojáčková.

Akce navíc vynesla kolem pěti tisíc korun. Peníze z prodeje drobných předmětů s logem útulku a z kasičky útulek použije výhradně pro potřeby umístěných zvířat.

„Jeden pejsek dokonce našel nový domov. Pro osmiletou Bobinku si zájemci přijeli až z Kostelce nad Černými lesy a ještě nám dovezli keře, kterými to tady vyzdobíme," uzavřela Vojáčková.