Bela si krušné chvilky zažila prakticky hned po narození. Původní majitelka ji od feny odstavila už na dvou až třech týdnech a štěně měla nabízet jako osmitýdenní.

„Reagovali jsme na inzerát, že prodají štěně křížence za sto korun. Pro Belu jsme si jeli do Kunratic u Cvikova. S dcerou majitelky jsme se sešli na autobusové zastávce, kde nám Belu předala," řekla současná majitelka psa Šárka Sýkorová.

U veterináře se nestačili divit

„Zvěrolékař jí zjistil zánět žaludku a staré jizvy, které nasvědčovaly tomu, že byla týraná. Na bříšku neměla ani srst. Pravděpodobně z důvodu, že od malička ležela ve výkalech," dodala kamarádka současné majitelky Pavla Stupková.

Veterinární ordinace, která se o Belu starala, se k celé záležitosti nechce vyjadřovat. Naopak jiná veterina hlásí, že dříve odstavených štěňat přibývá.

„Podle zákona se štěně může od matky odtrhnout na sedmi týdnech. Z praxe se ale doporučuje osm až dvanáct týdnů. Když dáte štěně od matky pryč dříve, dá se to považovat za týrání. Těch případů opravdu přibývá," řekla veterinární sestra Eva Kolafová.

Stejného názoru jsou i veterináři z Ambulance a kliniky Nisa. „S případy předčasně odebraných štěňat se také setkáváme," řekl veterinář Jan Minárik.

Redakce Libereckého deníku hledá pro štěně nového majitele. Pokud byste se chtěli stát novými páníčky tříměsíční fenky křížence kokršpaněla Bely, napište nám do redakce na emailovou adresu : redakce.liberecky@denik.cz. Do předmětu zprávy napište: BELA.

Podle Kolafové je na vině hlavně nedostatečná informovanost lidí. Majitelé březích fenek nechodí k veterináři a dají raději na rady sousedů nebo na diskusních fórech na internetu, už pak nechodí za odborníkem.

„Někdy si i myslí, že když dají štěně od matky dříve, tak té feně uleví. Štěňata pak mají problémy třeba se žaludkem," dodala Kolafová. To ale pravděpodobně nebyl případ Bely. „Snažili jsme se majitelce dovolat, když jsme přišli na to, že je Bela mnohem mladší, než udávala, volané číslo už neexistovalo. To nás jen utvrdilo v tom, že si byla naprosto vědoma, že se ke štěňatům nechovala, jak měla," míní Sýkorová.

Teď jsou kříženci kokršpaněla tři měsíce a je zdravý, plný života. Štěně je nejspokojenější na zahradě, necítí se dobře v malém prostoru. Pravděpodobně bylo dříve takto drženo. Současní majitelé by pro Belu rádi sehnali rodinu, která jí dokáže poskytnou dostatečný venkovní prostor. „My máme malý byt a na společné zahradě být pořád nemůže. Sousedům to vadí," dodala Sýkorová s tím, že chce pro psí slečnu to nejlepší.