Tygřata narozená na konci února nyní mohou návštěvníci zoo vidět hlavně na obrazovkách v prostoru vstupní budovy a pavilonu zooexpo. Sestříhaná videa a fotografie jsou na webu a facebooku zahrady. „Zatím je naživo nikdo moc vidět nemohl. Vylézají v 06:00 a pak po zavírací době. Matka Surya Bára je venku nenechává, když ví, že je tam ruch," uvedl Kubánek.

Ani sami ošetřovatelé doposud neměli moc možností tygřata vidět. „Dnes brzy ráno se jim povedlo pořídit první snímek tygřat a Suryi mimo porodní box," řekl Kubánek. Fotografie z mobilního telefonu ale moc kvalitní není. „První opravdové detailní fotografie pořídíme pravděpodobně ve třetí dekádě dubna, kdy kromě focení čeká tygří duo velká veterinární prohlídka, čipování a vakcinace," dodal.

Navenek se zatím tygřata podle něj vyvíjí tak, jak mají.

Rarita, která dala jméno hokeji

Bílí tygři jsou nejpopulárnějšími a nejatraktivnějšími zvířaty zoo v Liberci. Zvláštní formu tygra indického má zahrada od roku 1994, úspěšný odchov se jí ale povedl jen dvakrát, v letech 2002 a 2012. Miláčci návštěvníků zoo se stali i symbolem hokejového klubu, kteří si je dali do svého názvu.

Bílých tygrů žije na celém světě jen několik desítek. Jde o uměle vyšlechtěnou raritu a ve volné přírodě by nepřežila. Šelmy pocházejí z Indie a jejich bílé zbarvení je dáno částečným albinismem. První zmínka o nich pochází z roku 1951. Z chovatelského hlediska nejsou sice nijak zvlášť cenní, díky své popularitě ale pomáhají zachraňovat více ohrožené druhy zvířat.