Mláďata jsou už dávno samostatná, oddělená od matky a ZOO Liberec se chce pokusit příští rok o další vzácná mimina. V takovém případě musejí ta stávající odjet a uvolnit místo v pavilonu, protože jinak není možné připravit porodnici. Transfer mladých šelem připravuje ZOO už několik měsíců. Tygříci se rozutečou do jiných zoologických zahrad. Zájem přitom měli i soukromí chovatelé.

Hlavně kvůli nedostatečné kapacitě liberecké ZOO zahradu opustí spolu s tygříky také žirafy a takini. Během zimy nebo na začátku jara příštího roku se totiž narodí další tři žirafí mláďata a pavilon by jim nestačil. Pětice takinů odcestuje proto, že stávajících 10 kusů je příliš velké množství na expozici, vnitřní prostory a především na způsob krmení.

„Ve skupině o různém věku jedinců je nastavena hierarchie, která v praxi znamená jednoduchou věc. Starší zvířata se postaví ke krmelcům a žerou, dokud můžou, ta mladší pak nemají šanci se nasytit," vysvětlil mluvčí ZOO Liberec Ivan Langr. Takin je přitom velmi nebezpečné a nekontaktní zvíře, takže krmelce můžou ošetřovatelé doplňovat jen tehdy, pokud všechna zvířata z výběhu naženou do vnitřních ubikací. „V jejich přítomnosti se nedá dělat vůbec nic. A vzhledem k tomu, že se jim obvykle zpět příliš nechce, nastávají výše zmíněné chovatelské potíže," dodal Langr.

Odchod zvířat ze ZOO Liberec, kterých každá zoologická každým rokem na cesty vypraví desítky i stovky kusů, není žádnou senzací, ale nutným chovatelským, nikoli však ekonomickým opatřením.