O slavnostní zahájení se postarala obří loutka skláře a nechyběl ani bohatý doprovodný program v podání hudebníků a divadelníků. Letní sklářský festival umožnil zájemcům pracovat se žhnoucí sklovinou spolu se sklářskými umělci přímo v ulicích města.

Křišťálový trh v Liberci

Zdroj: Martin Štefanov

Užít si festival mohou zájemci až do soboty 2. září, kdy se liberecké tramvajové depo stane středobodem české módní tvorby díky přehlídce. Liběna Rochová představí část vítězné kolekce Inside 2023, a to jak prostřednictvím skutečných modelů, tak zejména fotografií, jejichž autorem je světově uznávaný fotograf Koto Bolofo. Běžně nepřístupná novoroková kavárna Pošta hostí výstavu NAHUTI, kde se představuje pět sklářských rodů. Sklo v kavárně doplňuje další multimediální expozice věnovaná sklářské tvorbě pro film Na nože: Glass Onion.

Sklářská instalace v parku Liebiegova paláce.
Liberec se zahalí do křišťálu. Rozpočet festivalu je téměř tři miliony korun

V liberecké botanické zahradě vyrostla pátrací stezka ukrývající nádherné nápojové sklo, vázy a jiné produkty ze skla od firmy Crystalex, která je největší domácí výrobce nápojového skla a patří v tomto oboru i mezi přední světové výrobce. Fascinující spojení skla a přírody v podobě výstavy Flora & Glass potrvá taktéž do první zářijové soboty.

Obchod Decor by Glassor se proměnil ve Vánoční dům a láká zákazníky na zvuk koled a vůni svařáku. Skleněné vánoční ozdoby si zájemci mohou nejen koupit, ale také sami vyrobit. Uvnitř se prodejna rozzářila vánočními ozdobami různých barev, motivů i tvarů, které firma Glassor Decorations sama navrhuje a vyrábí.