Dlouhodobým trnem v oku je například většině obyvatel v libereckých Lidových sadech ubytovna v Riegrově ulici. Také tady pronajímateli ubytovny kšeft jenom kvete. Podle informací Deníku inkasuje za malý pokoj i 11 tisíc korun měsíčně.

„Na této ubytovně správce vybírá nehorázné částky a nikdo s tím nic nedělá. Obyvatelé ubytovny se bojí promluvit, aby neskončili na ulici," uvedl jeden z nájemníků, který chtěl zůstat v anonymitě. Sociálně slabým nezbývá, než drahé ubytovny přijmout, protože byt jim nikdo nepronajme. Majitelé bytů se obávají nepořádku a sociálně slabí nemají na kauce. Jenže nemají ani na ubytovnu, ale o to už se postará stát. Příspěvek na bydlení zaplatí daňoví poplatníci.

Před nadcházejícími volbami se byznys na chudých stal tématem pro mnoho kandidujících stran. Slibují, jak s tímto kšeftováním zatočí. Podle TOP 09 už to ale mohli politici udělat dávno. „O výši příspěvku na bydlení rozhoduje úředník. Ten určuje výši částky. Bohužel je často vystaven tlaku, až vydírání ze strany žadatelů, a tak volí cestu přiznání požadovaného příspěvku," tvrdí lídr TOP 09 v Libereckém kraji Jan Farský. Pomocí úředníkům podle něj může být toto: „Budou stanoveny limitní částky, přes které nemůže úředník jít. Například průměrný nájem v lokalitě. V tom nemusíme čekat na zákon, podzákonným předpisem může být určeno ministrem už dnes," dodal Farský.

Třeba Chrastavě se podařilo zlikvidovat nechvalně proslulou a předraženou ubytovnu Kovák už v roce 2010. Došlápla si na majitele z důvodu nepovoleného vypouštění odpadních vod. Někteří lidé ale opět skončili ve spárech majitelů ubytoven.

Pokud ve volbách uspějí sociální demokraté, proti byznysu na chudých prý tvrdě zakročí. Celkově chtějí zamezit zneužívání sociálních dávek.

„Na poli bydlení může pomoci prosazení zákona o sociálním bydlení, který definuje standard sociálního bytu a vymezí osoby, které na něj mají nárok. Tím je možné eliminovat počet osob, které po institutu ubytovny z nouze sahají. Kromě toho chceme s využitím evropských peněz zahájit výstavbu malometrážních sociálních bytů," řekl pro Deník lídr ČSSD v Libereckém kraji Pavel Ploc.

Dvojka na kandidátce ČSSD za Liberecký kraj primátorka Liberce Martina Rosenbergová řekla k tématu: "Právě pro tyto případy chce ČSSD prosadit přijetí zákona o sociálním bydlení. Uvědomujeme si, že současné jednání majitelů ubytoven je obyčejný kšeft s chudobou. Zneužívají totiž skutečnosti, že stát poskytuje lidem dávky na bydlení nikoliv střechu nad hlavou. A lidé na ubytovnách nemají jinou možnost. Samozřejmě by bylo nejlepší využít evropských prostředků na výstavbu sociálních bytů, u nás v Liberci by se daly například využít na obnovu bytového fondu. Máme mnoho prázdných bytů, které ovšem vyžadují nákladnou rekonstrukci a město na to prostě „nemá". Toto by byla cesta.