Přitom právě Liberecký kraj je místem, kde evropská nebo minimálně přeshraniční témata velmi rezonují. Ať už jde o rozšiřování polského dolu Turów nebo plánované rychlostní spojení do Wroclavi. „Čekal bych, že právě na to strany vsadí,“ řekl Kubáček. „Některé regiony v Německu nebo Itálii už vědí, že to, co se jim nepodaří přes centrální vlády, mohou prosadit právě přes Evropský parlament,“ uvedl na příkladu.

Podle hrádeckého starosty Josefa Horinky, jediného krajského zástupce společné kandidátky STAN, Starostů pro Liberecký kraj a T0P 09, je to ale právě naopak. „Cílem autorů programu bylo právě vyvarovat se konkrétních témat tak, aby se jeden region neupřednostňoval před druhým,“ vysvětlil Horinka, který na 28členné kandidátce zastává až 16. pozici. Do voleb byl přitom vyslán právě jako starosta se zkušenostmi z Trojzemí. „Myslím, že i když jde o obecná témata, jakými je ochrana klimatu, zadržování vody v krajině nebo ochrana hranic, všechny úzce s naším krajem souvisejí,“ připomněl.

„NEBYL ZÁJEM“

Jediného kandidáta z Libereckého kraje vysílá do voleb také ODS. Je jím bývalý europoslanec Edvard Kožušník. Olomoucký rodák, který jako bydliště uvádí Prahu, je však členem regionálního sdružení ODS v Libereckém kraji. Právě on by podle předsedy krajské organizace Dana Ramzera mohl být tím, kdo by kauzu Turówa mohl svým vlivem dovést k úspěšnému konci. „Do programu jsme téma nedávali. V rámci mikroregionu jsem to navrhl, ale až na výjimky nebyl zájem. Navíc jsme nechtěli, aby to vypadalo, že jsme téma účelově využili právě ve volbách,“ vysvětlil Ramzer.

MUSÍ SE DOMLUVIT

Žádného zástupce ze svých řad nevyslaly do boje o 21 evropských křesel krajské buňky KDU-ČSL či komunisté. „Návrhy vyšly z našeho ústředního výboru. Kritériem byla odborná způsobilost, ale také třeba věk. Volební období trvá pět let, takže je zapotřebí, aby tam kandidát byl alespoň dvě volební období, aby prosadil potřebné,“ zmínila předsedkyně okresního výboru KSČM v Liberci Dana Lysáková.

Po jednom krajském zástupci mají SPD, ČSSD a hnutí ANO. Sociální demokrat Tomáš Binder z České Lípy je na 15. pozici, krajská pobočka hnutí ANO má nominanta o příčku výš. A to i přesto, že jablonecká poslankyně za ANO Jana Pastuchová je v předsednictvu hnutí. „Nevybírali jsme podle krajů, ale podle toho, jaká témata jednotliví kandidáti akcentovali a jak byli kvalitní,“ připomněla poslankyně. Nezastírá, že velkou roli hrála při výběru jazyková vybavenost. Petr Rozmajzl z Chrastavy tyto požadavky podle ní splnil.

MLADÍ CHTĚJÍ PIRÁTY

Hned dva zástupce má kraj na kandidátce Pirátů. Někdejšího lídra parlamentních voleb Ondřeje Kolka, kterého nakonec kvůli kroužkování přeskočil Tomáš Martínek z České Lípy, a právníka Lukáše Lva Červinku. Právě Piráti jednoznačně vedou mezi mladými voliči. V květnových volbách „nanečisto“ by jim dalo hlas téměř 25 procent studentů.

Zřejmě nejznámější kandidátkou, alespoň na Jablonecku a Semilsku, se stala adeptka na křeslo senátorky, právnička Michaela Tejmlová. Ta kandiduje jako čtyřka za hnutí Hlas místopředsedy Evropského parlamentu Pavla Teličky.