Současný senátor Jaromír Jermář (ČSSD) už nekandiduje. Nemá zájem obhájit své setrvání ve funkci. „Byl jsem senátorem dvě období, to je dost dlouhá doba. Myslím, že by lidé neměli zůstávat v politice dlouho,“ řekl s tím, že chce znovu působit v mladoboleslavském muzeu.

Za obvod s číslem 38, který zahrnuje Mladoboleslavsko a část okresu Turnov, tak kandiduje sedm lidí, kteří se utkají o přízeň voličů. Nejmladším je 52letý primátor Mladé Boleslavi Raduan Nwelati (ODS), nejstarším potom 69letý učitel jazyků, spisovatel a skladatel Josef Nos kandidující za SPD.

Za KSČM kandiduje do Senátu Josef Jermář, který sdílí příjmení s nynějším senátorem. Ale že by si je voliči spojovali či pletli, to si nemyslí. „To těžko. Je tam jiná strana – lidé koukají na strany,“ podotkl.

Mezi kandidáty jsou kromě primátora dva ekonomové, lékař, podnikatel, dramaturgyně a písničkář. Ekonomy jsou 66letý Josef Jermář a 59letý Jiří Müller (ANO). Lékařskou profesi vykonává 68letý Ladislav Horák, který kandiduje za ČSSD. Dalším adeptem na místo senátora je 65letý Miroslav Plch ze Sovínek (TOP 09), majitel firmy UNISPO Bezno.

Jedinou kandidující ženou je 57letá Daniela Weissová z Turnova (Piráti). Jako povolání má uvedeno OSVČ. Podle webu České pirátské strany působí jako dramaturg KC Turnov, ale také jako Zdravotní klaun a je aktivní herečkou alternativního divadla. Posledním kandidátem je pak písničkář Josef Pepa Nos kandidující za SPD.

TÉMA: CIZINCI

Jedním z témat předvolební kampaně kandidátů byli cizinci žijící v Mladé Boleslavi. Například volební billboard primátora Raduana Nwelatiho hlásal: „Chceš tu pracovat? Dodržuj naše pravidla! Jinak tě tu nechceme.“

Kriminalitu ve městě dává primátor do souvislosti právě s množstvím zahraničních pracovníků. Hovořil o tom i na svém facebookovém profilu, když odkazoval na článek, že do Mladé Boleslavi dorazili policisté z Polska a Slovenska, aby s těmi českými dohlíželi na pořádek. „Problém zahraničních dělníků a s tím narůstající kriminalitu je třeba řešit i ze strany státu,“ napsal primátor na svůj profil.