„V celé republice se teď nastavuje nový systém, který se vyznačuje jednotnou barevností, a my jsme samozřejmě pro to, aby se také Liberec tomuto trendu přizpůsobil. Původní systém považujeme za překonaný,“ vysvětlil náměstek primátora Milan Šír.

V první fázi, kterou město realizuje již na podzim letošního roku, z Liberce nejprve zmizí staré a nepřehledné značení, které město rozděluje do jednotlivých zón. Naopak se v ulicích objeví značení nejdůležitějších turistických cílů i institucí.

„Na tyto důležité cíle budou na všech hlavních tazích a křižovatkách upozorňovat směrníky,“ řekl Deníku další náměstek libereckého primátora Ondřej Červinka. Druhá fáze vyřeší také značení ulic.

„Budou to standardní směrníky na křižovatkách, které mají v Praze, Brně a dalších městech. Ty budou upozorňovat na klíčové ulice ve městě,“ popsal Červinka systém, který bude odpovídat značení používanému běžně v celé Evropě lépe, než starý takzvaný zónový systém.

„Starý systém se zaměřil hlavně na to, aby se ve městě vyznali komerční řidiči. Před městem si na tabuli našli zónu a podle ní se orientovali. Tento systém se realizoval v době, kdy nefungovaly GPS systémy, ale dnes je pro návštěvníky města a turisty uživatelsky naprosto nepříjemný,“ poznamenal Ondřej Červinka.

Liberecká radnice chtěla celý projekt financovat z fondů Evropské unie, bohužel však neuspěla se žádostí o dotace. Celou první etapu, která by si měla vyžádat až dva miliony korun, tak bude město Liberec financovat ze svého rozpočtu. Druhá část projektu, která by měla být zhruba dvakrát dražší než první, by nakonec přece jen mohla být realizována za pomoci evropských dotací. „Dotaci z evropských fondů se totiž pokusíme získat v příštím roce ve druhé výzvě,“ uzavřel Červinka.

Pro město je nový orientační systém důležitý také kvůli Mistrovství světa v klasickém lyžování, které se v Liberci uskuteční na začátku příštího roku.