S protiepidemickými opatřeními se musí vypořádat například liberecké vědecko-zábavní centrum iQLandia. Všechny iQsvěty navštívilo za loňský rok 280 tisíc lidí, což je o 39 % méně než v předcovidovém období. Tržby se propadly o 20 milionů korun navzdory rekordní letní návštěvnosti. „Během letních měsíců a také v září a říjnu byla návštěvnost nad obvyklým průměrem. Od listopadu ale počet návštěvníků rapidně klesl. Z deseti objednaných školních skupin přijížděly běžně jenom dvě nebo tři,“ popsal situaci ředitel iQLandie Pavel Coufal.

S propadem návštěvnosti se musela vypořádat i Zoo Liberec. Podle mluvčí Barbary Tesařové se na tom podepsala téměř čtyřměsíční povinná uzávěra zoo a také úplná absence zahraničních turistů. „Finanční ztráty na příjmech, které dosahovaly výše přibližně osmi milionů korun, se nám ale nakonec podařilo dohnat díky úsporám z předchozích let, státní dotaci a veliké podpoře od veřejnosti,“ informovala Tesařová.

Jelikož je zoo venkovním areálem, nemusí návštěvníci předkládat potvrzení o bezinfekčnosti nebo očkování. Povinností je nosit respirátory ve všech vnitřních prostorách. „V tomto směru byli naši návštěvníci víceméně disciplinovaní a ohleduplní,“ dodala mluvčí.

Dopady epidemie pocítila i městská příspěvková organizace Kultura Česká Lípa. Současnou dobu, kdy mohou byť s omezeními fungovat, považují přesto po posledních dvou letech za dobrou. „Na spoustu věcí jsme si museli během covidové doby zvyknout. Občas musíme některou z akcí zrušit či přeložit. A někdy se potýkáme s nižší návštěvností,“ sdělila ředitelka organizace Tereza Vraná. Podle ní si diváci na podmínky, které musí pro vstup na akce splňovat, zvykli a vše probíhá bez problémů. „Určitá skupina lidí, kterou to od návštěvnosti odradí, tady samozřejmě existuje,“ podotkla.

S podobným problémem se potýkají i liberecké divadelní scény. Někteří diváci nemají potvrzení o bezinfekčnosti, další odkládají návštěvu divadla kvůli nutnosti mít nasazenou roušku po celou dobu představení. Jsou i tací, kteří se obávají nákazy. Přesto je řada představení vyprodaných. „Velký problém představuje rušení představení kvůli karanténě či nařízené izolaci některého z umělců či jiného nutného personálu. To teď vidím jako největší překážku,“ povzdychla si ředitelka Divadla F. X. Šaldy Jarmila Levko.

Navzdory nižším tržbám se mohou návštěvníci těšit na novinky. V iQLandii plánují v nejbližší době otevřít novou expozici MatematikUm. Zábavnou formou ukáže praktické využití matematiky v každodenním životě. „Jak si vypočítat, kolik štěrku potřebuji na cestu, jak velký sud si koupit. Součástí Matematika bude i virtuální realita, ve které si děti procvičí prostorovou představivost. Je to něco na způsob hry Tetris, ale ve 3D,“ přiblížil Coufal s tím, že součástí budou i moderní výukové programy pro školáky.

Liberecká zoo se letos dočká rozvoje i díky majetkovému převodu. Nově ji spravuje místo Liberce kraj. Město se bude po dobu deseti let podílet na investicích 25 miliony korun ročně. Uskuteční se rekonstrukce pavilonu a venkovního výběhu žiraf, za bývalým vstupem do zahrady vznikne obnovou dřevostavby pavilon novozélandských papoušků nestor kea. Změn se dočkají prostory pro občerstvení návštěvníků i dětský koutek.

„Tím nejdůležitějším a nejnáročnějším krokem je nyní zadání studie nové podoby zoologické zahrady, která se postupně rozšíří za současnou konečnou stanici tramvaje do okolí bývalého lesního amfiteátru. Soutěže chceme vypsat v následujících dvou letech,“ nastínil plány hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

Na své si přijdou i milovníci divadelních představení. První letošní premiéra by měla proběhnout na konci ledna. Jedná se o komedii s názvem Hra, která se zvrtla. Role režisérky se ujala šéfka činohry Kateřina Dušková. Na začátek února je naplánována premiéra hry Jaroslava Rudiše Alois Nebel. „Jára Rudiš studoval v Liberci, má tu spoustu přátel a tak věřím, že uvedením této inscenace uděláme Liberečanům radost,“ dodala Levko.