Revitalizace náměstí, přeměna nevzhledného parkoviště v Kundratické ulici či úprava prostoru za městským úřadem patří k letošním plánům města Osečné s veřejným prostorem. Při nich vychází ze zpracované architektonické studie, podle které se už například v loňském roce podařilo obnovit prostranství kolem památného kříže u Jenišovského mlýna, ke kterému je nyní snazší přístup a novinkou je pultový panel s informacemi o památce.

„Nyní nás ještě čeká vystavět rozhlednu na Jiránkově kopci a umístit vodní kolo do kašny Jenišovského mlýna. Tímto bude veřejné prostranství u Jenišovského mlýna zcela dokončeno,“ řekl starosta Osečné Jiří Hauzer s tím, že podobnou obnovou prošla i místní kaplička.

Architektonická studie se zaměřuje i na Svatovítské náměstí, které prochází postupnými úpravami. Vyrostly zde nové lavičky a stojany pro jízdní kola, nejednotné odpadkové koše nahradily nové. Hlavně pro turisty slouží informační šipkový systém města, cestující autobusem mohou využívat novou krytou čekárna na zastávce Osečná - kostel. „Krytá čekárna zde dlouhodobě chyběla. Jsem rád, že se nám ji podařilo společně s novým mobiliářem na Svatovítské náměstí osadit,“ zdůraznil starosta.

Nová miniexpozice o umělé inteligenci v liberecké iQLandii.
iQLandia zve do světa umělé inteligence. Můžete s ní chatovat či tvořit obrázky

Práci s veřejným prostranstvím vítají i občané Osečné. Podle Tomáše Hajleka si veřejný prostor a zvláště náměstí zaslouží nová řešení. „Náměstí by mělo mít větší plochu bez zeleně tak, aby se na ploše lidé mohli scházet. Měl by také vzniknout nový vodní prvek, což je dnes už standard každého náměstí,“ podotkl Hajlek. „Oceňuji plánovanou likvidaci nevzhledných asfaltových ploch a kultivaci parkovacích míst,“ dodal.

Novou tvář letos získá prostranství za městským úřadem ve ulici Školní, kde vznikne odstavná plocha pro 12 aut zaměstnanců radnice, návštěvníků úřadu a sociálního domu. Součástí projektu budou potřebné terénní úpravy, výstavba opěrné stěny, schodiště a řešení hospodaření s dešťovými vodami ze zpevněných ploch. „Navrženo je doplnění veřejného osvětlení o dvě nové lampy a nebude chybět ani nový mobiliář v podobě tabule na úřední desku a pro výlep, laviček, odpadkového koše, boxu na popelnice, stojanů na kola, zahrazovacích sloupků a sochy,“ přiblížil změny osečenský místostarosta Luboš Pytloun.

Smutná zpráva o úhynu samice lachtana přišla nečekaně z liberecké zoo.
Liberecká zoo smutní. Uhynula šestnáctiletá samice lachtana jménem Mano

Na obnovu čeká i odstavná plocha pro auta v Kundratické ulici, která nabídne 20 parkovacích míst. Součástí bude i přístřešek pro cyklisty a stojan pro pět jízdních kol. „Cílíme tak na turisty, aby si měli kde odpočinout. Cestovní ruch je pro nás důležitý a chceme, aby se u nás návštěvníkům líbilo,“ dodal Jiří Hauzer.

Mohlo by vás zajímat: Soumrak nad Bekonem. Začala demolice továrního areálu v Hrádku nad Nisou

Zdroj: Kamil Košun