Přemostění nad Švermovou ulicí je součástí frekventované mimoúrovňové křižovatky, diagnostika v roce 2020 odhalila, že je ve špatném stavu. "Dožilá jsou ložiska, což znamená výměnu ložisek a mostních závěrů," řekl ČTK ředitel liberecké správy ŘSD Jan Wohlmuth. Kromě toho je součástí zakázky mimo jiné oprava odvodňovacího systému, injektace trhlin na bocích nosné konstrukce a její zesílení a je potřeba opatřit most proti vniku neoprávněných osob do komor i zesílit erodující svahy.

Odhadovaná cena je podle ČTK 78 milionů bez DPH a nyní se hledá dodavatel. Zakázku na rekonstrukci mostů za tunelem vypsalo ŘSD podruhé, první soutěž muselo zrušit, protože nebylo možné kvůli chybě v zadání nabídky posoudit.

Důležitá je nejen cena, ale rychlost opravy mostů 

Pro získání zakázky není rozhodující jen nabídková cena, ale také rychlost výstavby. Rekonstrukce přemostění bude rozdělená na poloviny, každá by měla být hotova za méně než šest měsíců. ŘSD počítá s tím, že na zimu bude nutné práce přerušit.

Rozsáhlá rekonstrukce čeká ve stejné době i liberecký tunel, Na opravách v tunelu by se ale na rozdíl od mostů podle Wohlmutha mělo pracovat i přes zimu. "Lze ten jeden tubus zavřít a udělat tam takové klimatické podmínky, aby umožnily pokračování prací i v zimním období," řekl ČTK.

“Liberecký tunel, který se skládá ze dvou tubusů, každý se dvěma jízdními pruhy a byl dokončen v roce 1993. Od té doby v něm neproběhla žádná rekonstrukce,” uvádí v zakázce ŘSD. “Z diagnostických průzkumů Kloknerova ústavu ČVUT teď vzešla potřeba kompletní rekonstrukce. Ta se týká výměny asfaltových vozovek, protipožární sanace stěn a stropů, izolace portálových částí s výměnou říms a zábradlí,” píše v podrobnostech. Tunel čeká také výměna svodidel, technologie zásobování elektrickou energií, osvětlení, dopravního systému a řídícího systému a zřízení odlučovače ropných látek i technologie telematiky a kamerového systému.

Projektanti náklady na opravu libereckého tunelu odhadli na téměř 169 milionů korun bez DPH, ŘSD teď hledá podobně jako u mostů dodavatele. Lhůta pro nabídky k zakázce na opravu samotného tunelu končí 16. července.

Průtah Libercem je nejzatíženější silnicí v Libereckém kraji, denně po něm podle posledního sčítání projede více než 51.000 automobilů. S opravami tunelu by se mohlo začít ještě letos a hotovo by mohlo být během příštího roku.

Mohlo by vás zajímat: Ostrý radar v Liberci splnil očekávání, mohl by ho nahradit informativní

Před úsekovým radarem varují cedule. | Video: Jiří Louda