„Onkologická léčba je náročná a stresující, a proto se snažíme nemocným zpříjemnit pobyt v nemocnici a nabídnout program, který je na chvíli může odvést od jejich starostí a obav,“ říká koordinátorka Centra v Liberci Petra Kuntošová. Například v prostorách krajského Komplexního onkologického centra při Krajské nemocnici v Liberci připravili vystoupení dětského pěveckého sboru Slunečnice při ZŠ Švermova, pásmo scének a písniček dětí ze školy U školy a výtvarnou dílnu s pacienty.

Hejtman Libereckého kraje Martin Půta (vlevo) u soudu. Ilustrační fotografie.
Kauza pokračuje. Obžaloba žádá pro hejtmana Libereckého kraje pět let vězení

Po celý březen budou dětskými obrázky vyzdobena onkologická oddělení nemocnic v Liberci a Jablonci nad Nisou. Setkat se s nimi ale mohou i návštěvníci obchodní centra Forum v Liberci. S nabídkou bezplatných služeb pro onkologicky nemocné a jejich rodiny se mohou lidé seznámit také přímo 5. března v Centru Amelie v rámci Dne otevřených dveří.

Pomůžou sbírky

Na podporu bezplatných služeb pro onkologicky nemocné a jejich blízké se uskuteční také dvě sbírkové akce prodej tulipánů k MDŽ v OC Forum a jednodenní charitativní cvičení v zapojených fitness centrech. Výtěžek ze vstupného půjde na podporu bezplatných služeb pro onkologicky nemocné a jejich blízké. „Cílem Tulipánového měsíce je zvýšení informovanosti o fungování organizace, která pomáhá i v situaci, kdy do života rodiny vstoupí rakovina,“ upozornila Kuntošová.

Onkologicky nemocný i jeho blízký potřebuje pro optimální průběh léčby a života s onemocněním mnoho informací. „Nejčastěji je hledá na internetu, kde však nejsou často uváděny zdroje a může docházet k překrucování a neporozumění. Proto pracovníci nabízejí informační servis,“ uvádí organizace Amelie na svých stránkách.

U zubaře
Ošetření zubů o víkendu je v kraji problém. Zubní pohotovosti praskají ve švech

Nemocní i jejich blízcí mohou jejím prostřednictvím získat bezplatné sociální poradenství, které se týká třeba nároků na důchod, zaměstnání či nároků na dávky. Kromě toho nabízejí také psychologické konzultace či jednorázové sportovní akce, jako je například plavání a podobně. Tulipánový měsíc zaštítil náměstek libereckého primátora Ivan Langr.