Vzkazy budoucím generacím, dokumenty o rekonstrukci i staré dopisy a dokumenty se včera vrátily v tubusu zpátky do věže kostela sv. Máří Magdalény v Liberci.

Kovovou schránku se sto let starými spisy našli v polovině srpna při rekonstrukci střechy v kostele stavebníci. Uvnitř objevili tři pamětní spisy a jeden lístek menších rozměrů, psaný obyčejnou tužkou. Navíc i nějaké dobové mince. Poté, co byly listiny přeložené a převedené do digitální podoby, se nyní vrací do věže kostela.

VZKAZ PŘÍŠTÍ GENERACI vložili v kovovém tubusu zpět do makovice kostela zástupci všech firem, které se podílejí na rekonstrukci.

„Nové spisy do tubusu vložili projektanti, stavbaři i pokrývači. Navíc jsme přidali i mince různé nominální hodnoty," popsal Petr Freiwillig z Národního památkového ústavu, územního odborného pracoviště Liberec, kde se postarali právě o transliteraci (pozn. red. převod z jednoho typu písma do jiného) a překlad nalezených dokumentů.

Příští generace ale najde ve schránce i třeba dřevěné jojo od projektového ateliéru, brožurku o geotermální energii, protože v kostele má vzniknout centrum této energie či fotku dělníků, kteří na stavbě nyní pracují. Do makovice věže, kam se tubus vrátí, přibyly i lahve vodky a pálenky.