Liberečané jsou se stavem současné tržnice nespokojení, považují jej za ostudu. Vedení města proto přemýšlí o tom, že trhovce přesune do prostoru bývalého výstaviště.

„Mrzí nás to, že tržnice nefunguje tak, jak bychom chtěli,“ zdůraznil náměstek primátora Milan Šír (ČSSD). „Městu bude Liberecký kraj vracet areál Libereckých výstavních trhů. Pokud se stav tržnice na parkovišti u Nisy nezlepší, vrátíme se k původnímu projektu. To znamená, že tržnici zřídíme v části výstaviště,“ dodal.

Změny nastanou až v příštím roce

Jestliže tržnice na parkovišti u Nisy skončí, měli by zákazníci stánky s ovocem a zeleninou najít u technického vchodu do výstaviště z Tržního náměstí. Tento rok se ale trhovci už stěhovat nebudou. V novém bude tržnice sídlit až od příštího roku. „Musí tam být nějaké sociální zázemí, kanalizace a voda. To znamená, že bude mít město se zřízením tržnice nějaké náklady. Aby se nám tyto mandatorní výdaje vrátily, budeme vybírat na výstavišti nájemné,“ vysvětlil náměstek Šír.

„Chtěli bychom, aby byla tržnice otevřená celý týden, a třeba v neděli by se na tom místě mohly pořádat burzy sběratelů nebo jiné podobné akce. K tomu chceme sortiment rozšířit, třeba o proutěné zboží,“ doplnil. Jak upřesnil náměstek, vedení města si představuje, že tržnici bude tvořit minimálně 10 stánků.

Lidé, kteří chodí za stánkaři pro čerstvou zeleninu a ovoce pravidelně, by uvítali, kdyby liberecká tržnice vstala z popela a našla své stálé zázemí. „Bylo by dobře, kdyby se stánkaři přestali stěhovat a zůstali někde nastálo. A kdyby si i lidi zvykli na to, že je najdou pravidelně na jednom místě,“ podotkla důchodkyně Helena Růžičková z Liberce. „Jen jestli není výstaviště trochu z ruky. Parkoviště u Nisy bylo víc ve středu města,“ zapochybovala seniorka.

Tržnice ještě nedávno sídlila v bývalých divadelních dílnách. Tam ale nyní vzniká lezecké centrum.