Snad za to může slabá propagace. Anebo si Liberečané v posledních letech zvykli na to, že vlastně ani nevědí, kde mají svou městskou tržnici hledat. Včera totiž mnoho lidí nakoupit do nového sídla prodejců ovoce a zeleniny nepřišlo. Tak začala první den na novém místě tržnice trochu rozpačitě.

„Ani nevím, že město udělalo tržnici u vjezdu do Výstaviště. Žiji v Liberci přes dvacet let a pamatuji si hned několik míst, kde tržnice bývala,“ podotkl Vladimír Masný. „Myslím si, že by měl mít trh ve městě své stálé místo, a to nejlépe blízko pěší zóny. Pak tam budou lidi chodit,“ dodal.

Městskou tržnici najdou lidé v úzké uličce, která vede z Tržního náměstí k technickému vjezdu do areálu Výstaviště. Místo je podle náměstka primátora Milana Šíra (ČSSD) výhodné jak pro pěstitele, tak i pro zákazníky. Navíc brána, kterou lidé ke stánkům chodí, se bude na noc zamykat.

„Nejen stánkaři se svým zbožím, ale také lidé, kteří si sem přijedou třeba pro brambory, mohou vjet na tržnici autem. Aniž by samozřejmě něco platili,“ řekl Milan Šír.

Včera své zboží nabízely jen tři stánky z deseti. Nabídka ale byla přesto pestrá – brambory, bylinky, cibule, česnek, balkónové květiny a další sazeničky. Podle obchodníků sem přišlo jen několik zákazníků, a ještě se z nich část přišla jenom podívat.

„Lidi přišli spíš na výzvědy. Myslím si ale, že pokud to bude jediná tržnice ve městě, tak se sem Liberečané naučí časem chodit. Zvyknou si,“ poznamenala za prodejce Jaroslava Ortbauerová, která vozí do města pod Ještědem to, co vypěstuje, až z Litoměřicka. „Do Liberce jezdíme prodávat už třicet let, takže si pamatuji všechny bývalé tržnice. Třeba i tu, co byla v Moskevské ulici. Z prvního dne na novém místě jsem trochu v rozpacích,“ dodala. Tržnice bude mít zatím otevřeno od pondělí do pátku od 6.00 do 13.00 hodin.

Vedle všedních dnů budou stánky otevřené také v sobotu, a to od 6.00 do 12.00 hodin. Pokud se městská tržnice v novém sídle chytne, pak plánuje její provozovatel Jiří Sedlický otevírací dobu prodloužit až do odpoledne.

„Včera jsme si objednali nové stánky. Přivezou je na konci dubna,“ prozradil Jiří Sedlický. „Ráno sem dorazilo obchodníků víc, ale přivedla je sem hlavně zvědavost. Prohlédli si, jak tržnice vypadá, a ještě se rozmýšlejí, jestli budou tady prodávat,“ doplnil.

Stánky stojí v oploceném areálu a podle náměstka Šíra by mělo být v budoucnu postaráno také o základní hygienu prodejců. Měly by tu být toalety a umyvadlo s vodou.

„Věřím tomu, že to potrvá tak týden až čtrnáct dní, než si Liberečané zvyknou a začnou sem chodit.“ zdůraznil Jiří Sedlický. V minulých letech chodívali lidé nakupovat doma vypěstované ovoce a zeleninu také za obchodní banku u Nisy. Tržnice byla pod střechou, existovala ale jen tři roky a skončila k poslednímu říjnu roku 2008. Budovu bývalých divadelních dílen, kde tržnice tři roky fungovala, majitel prodal a vzniklo v ní horolezecké centrum.

Po rekonstrukci dolního centra by měl malý trh vyrůst také na Soukenném náměstí. Podle vedení města ale zde nepůjde o klasickou tržnici. Bude tu možné koupit hlavně řezané květiny.