Více zeleně a méně aut. Město Liberec zveřejnilo, jak by v budoucnu mohlo vypadat Tržní náměstí. Vizualizace jsou k vidění na Facebooku města nebo v prvním patře Nového magistrátu. Do architektonické soutěže se přihlásila tři studia, která shodně nabídla návrhy upřednostňující parkovou úpravu před stáním pro auta. Ne všem obyvatelům Liberce se ale líbí, že by mohli přijít o parkování v bezprostřední blízkosti městského bazénu.

„Zeleň je hezká, ale chtěla bych vidět vyřešení parkování pro návštěvníky bazénu. Zkuste se jít podívat některý všední den v 16-19 hodin, jak to tam vypadá,“ vyjádřila se například zastupitelka města Petra Břeňová na sociálních sítích.

Jak přiznává hlavní městský architekt Jiří Janďourek, počet parkovacích míst skutečně ubude. „Je to dilema. Pokud zde chceme parkoviště, nebudeme tomu říkat náměstí, ale parkoviště u bazénu,“ vysvětlil Janďourek, podle kterého by nebylo spravedlivé akcentovat jen návštěvníky bazénu. „Jak se vyjádřil jeden z porotců soutěže, jestli chceme dělat návrh pro mokré hlavy, tak si myslím, že ty mokré hlavy se mohou trochu déle sušit,“ prohlásil Janďourek. Podle něj je pro návštěvníky bazénu v okolí dostatek parkování.

„Poblíž jsou hned tři velká parkoviště, která auta bez problémů pojmou: v Pastýřské, u areálu LVT nebo u Alberta, kde lze parkovat hodinu zdarma. Plánovaná parková úprava se mi líbí,“ souhlasil s ním řidič Jakub Rosenberg z Liberce, který vozí pravidelně dceru na plavání a využívá parkoviště v Pastýřské ulici.

Přivítal by jen lepší osvětlení parkoviště v Pastýřské. To momentálně nabízí 186 míst s tím, že stávající počet zůstane podle Janďourka zachován. Kromě toho se podle něj budou snažit zvýšit kapacity parkování v Durychově ulici nebo na Štefánikově náměstí. Jak Janďourek uvedl, rezidenti se o svá parkovací místa bát nemusí.

Soutěže na úpravu Tržního náměstí se zúčastnila architektonická studia knesl kynčl architekti, Chvojka/architekt a ov – architekti. „Všechna prokázala, že se dá velká část náměstí věnovat veřejnému prostoru. Minimálně dva akceptovala lepší propojení mezi bazénem a veřejným prostorem. Je tam větší důraz na zeleň, posezení, všechny návrhy eliminují temné kouty a dobře pracují s odpadovým hospodářstvím,“ dodal architekt.

O návrzích budoucí podoby náměstí bude rozhodovat rada města na svém prvním lednovém zasedání. Zadání na novou podobu Tržního náměstí vzešla z veřejné participace.