Výraznější růst tržeb čeká firma až po dokončení nového výzkumného centra, jehož výstavbu v liberecké průmyslové zóně Sever zahájila letos v dubnu. To potvrdil ekonomický ředitel společnosti Pavel Rozkovec.

Předloni uskutečnila firma zakázky za 46,237 milionu a hospodaření ukončila hrubým ziskem 724 000 korun.

VÚTS se orientuje na výzkum a vývoj strojů a zařízení pro zpracovatelský průmysl. Firma sídlí v centru města v těsném sousedství krajského úřadu, současný areál však nedává prostor k dalšímu rozvoji. Proto VÚTS už před rokem koupil pro nový areál pozemek v průmyslové zóně o rozloze asi 2,5 hektaru v blízkosti výzkumného a vývojového centra společnosti Elmarco, která je producentem strojů na výrobu nanovlákenných textilií.

Nový areál za 775 milionů korun financuje VÚTS z velké části s pomocí dotací z operačních programů ministerstev školství a průmyslu. Nové centrum strojírenského výzkumu vytvoří podmínky pro špičkový výzkum, vývoj a rozvoj nových progresivních technologií v oblasti středního a přesného strojírenství. Centrum se zaměří zejména na snižování energetické náročnosti strojů, snížení hluku a vibrací, aplikaci nových materiálů a spojení mechaniky s elektronikou. Součástí areálu bude také centrum laserových obráběcích zařízení.

„Je třeba zvyšovat výkon strojů, ale na druhou stranu se zpřísňují hygienické normy, které se týkají hluku. V tom je rozpor, který chceme pomoci řešit,“ řekl již dříve generální ředitel Miroslav Václavík. Liberecký VÚTS se původně zaměřoval na textilní stroje, v posledních letech se zabývá i výzkumem, vývojem a konstrukcí strojů a zařízení také pro další odvětví zpracovatelského průmyslu v oblasti balicí, reprografické, polygrafické, potravinářské a sklářské techniky.