VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Trvají na obnovení interního oddělení v nemocnici ve Frýdlantě

Frýdlant - Starostové z Frýdlantska i krajská nemocnice trvají na obnovení interního oddělení ve Frýdlantě, zatím se nedaří.

2.10.2015 5
SDÍLEJ:

Nemocnice ve Frýdlantě.Foto: Deník/Martina Petrášková

Jsme připraveni jednat. Nejčastější věta, která zaznívala od zástupců frýdlantské nemocnice a společnosti Euroclinicum na jednání frýdlantského zastupitelstva. „To slyšíme pořád, že jsou připraveni jednat, ale co dál? Pořád neslyšíme, že nemocnice má skutečně zájem obnovit ve Frýdlantě internu," vyjádřila za mnohé přítomné občany Lucie Winklerová. „Musím říct, že z dosavadního postoje společnosti Euroclinicum nemám zatím dobrý pocit," uvedla starostka Bulovky Romana Šidlová, která se i s dalšími starosty z Frýdlantska jednání zastupitelstva zúčastnila. „Na minulém zastupitelstvu nás zástupci nemocnice ubezpečovali, že zrušení interny ve Frýdlantě nebude mít na občany žádný dopad. A teď se tu dozvídám pravý opak. Víc se zatím k tomu nechci vyjadřovat," rozčiloval se starosta Višňové Tomáš Cýrus.

„I když někdo podniká ve zdravotnictví, musí vždy vidět pacienta. Bez interního oddělení neplní frýdlantská nemocnice roli zdravotnického zařízení." Luděk Nečesaný, generální ředitel KNL


Údaje za září, které zveřejnila krajská nemocnice v Liberci, totiž příliš pozitivní nejsou. Akutní interní pacienti z Frýdlantska se teď vozí právě tam. „Čísla jsou horší, než jsme čekali," uvedl před zastupiteli přednosta interního oddělení liberecké nemocnice Tomáš Klimovič. „Každý den k nám přijede minimálně sedm pacientů z Frýdlantska, přičemž nejde o chronická onemocnění, ale o akutní případy. Jsme v situaci, kdy řešíme, kam postel s pacientem vůbec umístíme. Na dvoulůžkové pokoje musíme dávat tři postele, to vůbec není dobré."

Nemocnice už proto nepřijímá pacienty z Českodubska a okolí Hodkovic, kteří nově musí do nemocnice v Turnově. „Vůbec jsme si tím ale nepomohli, Turnov také není nafukovací, takže se vozí pacienti i do Semil, situace je opravdu vážná," upozorňoval i ředitel KNL Luděk Nečesaný. „Bojíme se toho, co přijde. Za chvíli tu jsou chřipkové epidemie, a pokud už teď není kam pacienty dávat, neumím si představit, co nastane, až chřipky dorazí," dodal.

Frýdlantská nemocnice se sice s Libercem dohodla, že od 1. října bude ve Frýdlantě fungovat nepřetržitá interní ambulance, podle Klimoviče to je ale jen dočasné řešení. „Ambulance rozhodně nevyřeší základní problém, tedy kam s lidmi, kteří potřebují hospitalizaci." Ambulance má navíc fungovat zatím jen do prosince 2015. Jde o ordinaci s lékařem a třemi lůžky. Náklady na její provoz vyčíslila nemocnice od října do prosince na 650 000 korun. „Z toho 500 tisíc slíbil zaplatit Liberecký kraj a zbylých 150 000 přispějí jednotlivá města a obce z Frýdlantska. Samotný Frýdlant to vyjde na 47 000 Kč," uvedl starosta Frýdlantu Dan Ramzer. Co ale bude od nového roku 2016, je zatím záhadou. Starostové i krajská nemocnice tlačí na obnovu interního oddělení.

„I když někdo podniká ve zdravotnictví, musí vždy vidět pacienta. Bez interního oddělení neplní frýdlantská nemocnice roli zdravotnického zařízení," apeloval na jednání zastupitelů Nečesaný. Podpořil ho i člen dozorčí rady krajské nemocnice František Pešek. „Pokud se ve Frýdlantě urychleně neobnoví alespoň dvacet akutních lůžek na interně, tak se musí přistavět prostor v Liberci. A to je výrazně dražší a určitě to nepůjde tak rychle."

Podle Zdeňka Kubra, jednatele společnosti Euroclinicum, pod kterou frýdlantská nemocnice spadá, je ale problém v nedostatku lékařů. „Na interně v takovém rozsahu je zapotřebí šest lékařů. My máme dva. Proto jsme také internu zavřeli, nemáme lékaře. Je problém je sehnat. Nehledě k tomu, že si myslíme, že v Liberci se o akutní interní pacienty postarají lépe. My máme jen jeden rentgen, jeden ultrazvuk, vybavení v Liberci je lepší. Interní obory se specializují, doby všeobecné interny jsou pryč." S tím ale primář Klimovič nesouhlasí. „Není pravda, že všeobecná interna není nutná, v Liberci máme 90 lůžek, ne všichni hospitalizovaní pacienti potřebují specializovanou péči. A problém je v tom, že my teď máme permanentně obsazeno 20 lůžek pacienty z Frýdlantska a musíme odsouvat domluvené operace pacientů třeba s Cronovou nemocí nebo v revmatologickém centru, protože pro ně zkrátka nemáme místo. Minimálně dvacet interních lůžek ve Frýdlantu je prostě nutné obnovit, jiná cesta není."

Zástupce Euroclinicum Jan Hůle ale považuje postoj liberecké nemocnice i frýdlantské radnice za nepřiměřený nátlak. „Určitě chceme jednat, ale závěry, které tu zazněly, jsou z našeho pohledu ukvapené. A navíc provozovat zdravotní péči, když nad vámi visí hrozba výpovědi z nájmu, to není nic příjemného a nepřispívá to ke klidu." Hůle tak narážel na vytýkací dopis, který nemocnice obdržela od frýdlantské radnice. „Domníváme se, že zrušení interny je porušení nájemní smlouvy, proto jsme vytýkací dopis poslali a dál na tom s našimi právníky pracujeme," řekl k tomu starosta Ramzer.

Dojezdy sanitek

Zrušení interny ve Frýdlantě navíc přineslo problémy s dojezdovými časy sanitek. „Už v devíti případech nebyl během září dodržen zákonný limit pro dojezdovou vzdálenost, výjimkou není 40 či 50 minut. Bohužel, dřív to z Nového Města pod Smrkem do Liberce nejde," potvrdil Klimovič. Jednání o osudu interního oddělení tak budou dál pokračovat. Podle Nečesaného se VZP obnově interny ve Frýdlantě nebrání.

Autor: Jana Pavlíčková

2.10.2015 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Ostatní pracovníci ostrahy a 22 300 Kč

Pracovníci vězeňské služby STRÁŽNÝ JUSTIČNÍ STRÁŽE (služební hodnost vrchní referent, hodnostní označení strážmistr). Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22300 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Zákonné a další požadavky:, - minimálně střední vzdělání s maturitní zkouškou, - zdravotní, osobností a fyzickou způsobilost k výkonu služby, - trestní bezúhonnost, Nabízíme:, - tarifní třída 2. - od 22.300,- Kč (po základní odborné přípravě 3.TT od 23.900,- Kč), - zvýhodněné stravování (zajištěno ve vazební věznici), - příspěvky z Fondu kulturních a sociálních potřeb na kulturní a sportovní využití, apod., Místo služebního působiště: Místní jednotka JS Liberec , Předpokládaný termín nástupu na služební místo: 1. 5. 2018, Náležitosti písemné přihlášky:, - strukturovaný životopis, - písemná žádost občana o přijetí do služebního poměru k bezpečnostnímu sboru, - fotokopie dokladů o dosaženém vzdělání, - souhlas se soustřeďováním osobních údajů ve smyslu zákona č. 101/2000 Sb., ve znění pozdějších předpisů, a to prostřednictvím prohlášení ve znění: " Odesláním a doručením strukturovaného profesního životopisu souhlasím, aby Vazební věznice Liberec zpracovávala mnou poskytnutá data obsažená v životopise pro účely a v rozsahu potřebném pro uskutečnění výběrového řízení na místo strážný JS", Termín doručení písemné přihlášky k výběrovému řízení: 15. 4. 2018, Přihlášku s požadovanými materiály zašlete na adresu:, Vězeňská služba České republiky, Vazební Věznice Liberec, oddělení personální, Pelhřimovská 3, P. O. Box 400, 460 62 Liberec. , Pokud přihláška nebude obsahovat požadavek na vrácení zaslaných materiálů, budou tyto po ukončení výběrového řízení skartovány., Obálku označte v levém dolním rohu " výběrové řízení - JS LBC".. Pracoviště: Vězeňská služba české republiky - vazební věznice liberec, Pelhřimovská, č.p. 347, 460 01 Liberec 1. Informace: Jiřina Trnková, +420 482 426 270.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Vychovatel 25 020 Kč

Vychovatelé pro děti se speciálními vzdělávacími potřebami ODBORNÝ VYCHOVATEL. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25020 kč, mzda max. 30760 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Platové zařazení: 10-11. platová třída dle platových tabulek pedagogických pracovníků , Životopisy zasílejte na adresu svp_lbc@centrum.cz. Pracoviště: Středisko výchovné péče, Na Výšinách, č.p. 451, 460 15 Liberec 15. Informace: Jana Růžičková, .

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 80 Kč

Pomocní montážní dělníci PRACOVNÍK/CE NA KONTROLU, BALENÍ A MONTÁŽNÍ PRÁCE. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 80 kč, mzda max. 100 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Pouze pro osoby zdravotně postižené nebo zdravotně znevýhodněné , Vizuální kontrola drobných dílů, balení, zakládání apod., Dobrý zrak, manuální zručnost, Plný nebo poloviční úvazek, Hlásit se osobně od 8.00 do 14.00 hod., nejlépe se předem domluvit telefonicky nebo e-mailem. Pracoviště: Service plus, s.r.o.-003, Zelná, č.p. 633, 460 01 Liberec 1. Informace: Lukáš Černý, +420 770 676 990.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební mistr 50 000 Kč

Mistři a příbuzní pracovníci ve stavebnictví ŠÉFMONTÉR-PŘEKLADATEL. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 50000 kč, mzda max. 100000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplní vaší práce bude komunikace s německým partnerem a překládání jeho požadavků skupině českých montérů-svářečů, potrubářů., Nejlépe vyučení v černém řemesle., Požadavky: komunikativní znalost němčiny., Požadujeme ochotu jezdit po montážích, které trvají od čtrnácti dnů do jednoho měsíce., Hlásit se předem telefonicky. Pracoviště: Potrubex s.r.o., Vojanova, č.p. 141, 460 10 Liberec 10. Informace: Patrik Hoffman, +420 777 666 341.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Paulie Garand.

V mém srdci bude vždycky na prvním místě Liberec, říká Paulie Garand

Ilustrační foto

Zatímco bezostyšně kradl, majitelé domu pokojně spali doma v ložnici

Vyhrajte vstupenky do zoo. Startuje nová poznávací soutěž

Liberec – Ve spolupráci se Zoo Liberec jsme pro vás připravili novou soutěž o hodnotné ceny.

Tip na film: Jennifer Lawrence exceluje v Rudé volavce

Liberec – Ponořte se do thrilleru z prostředí ruských a amerických zpravodajských služeb. Na diváka čeká více než dvouhodinový film, který se nebál ani nahoty a krve. 

Rosex zve na Jarní koncert. Těšit se můžete na pestrý program

Vratislavice – Vokální skladby z pera starých mistrů, jako jsou například Peter Philips, Jacob Gallus nebo Hans Leo Hassler, zazpívá na svém Jarním koncertu známý liberecký sbor Rosex.

Liberečtí pejskaři vyjádřili podporu týranému štěněti

Liberec /ANKETA/ – V menším rozsahu než v Prachaticích se akce konala ve středu po 17. hodině na libereckém náměstí.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT