Jsme připraveni jednat. Nejčastější věta, která zaznívala od zástupců frýdlantské nemocnice a společnosti Euroclinicum na jednání frýdlantského zastupitelstva. „To slyšíme pořád, že jsou připraveni jednat, ale co dál? Pořád neslyšíme, že nemocnice má skutečně zájem obnovit ve Frýdlantě internu," vyjádřila za mnohé přítomné občany Lucie Winklerová. „Musím říct, že z dosavadního postoje společnosti Euroclinicum nemám zatím dobrý pocit," uvedla starostka Bulovky Romana Šidlová, která se i s dalšími starosty z Frýdlantska jednání zastupitelstva zúčastnila. „Na minulém zastupitelstvu nás zástupci nemocnice ubezpečovali, že zrušení interny ve Frýdlantě nebude mít na občany žádný dopad. A teď se tu dozvídám pravý opak. Víc se zatím k tomu nechci vyjadřovat," rozčiloval se starosta Višňové Tomáš Cýrus.

„I když někdo podniká ve zdravotnictví, musí vždy vidět pacienta. Bez interního oddělení neplní frýdlantská nemocnice roli zdravotnického zařízení." Luděk Nečesaný, generální ředitel KNL


Údaje za září, které zveřejnila krajská nemocnice v Liberci, totiž příliš pozitivní nejsou. Akutní interní pacienti z Frýdlantska se teď vozí právě tam. „Čísla jsou horší, než jsme čekali," uvedl před zastupiteli přednosta interního oddělení liberecké nemocnice Tomáš Klimovič. „Každý den k nám přijede minimálně sedm pacientů z Frýdlantska, přičemž nejde o chronická onemocnění, ale o akutní případy. Jsme v situaci, kdy řešíme, kam postel s pacientem vůbec umístíme. Na dvoulůžkové pokoje musíme dávat tři postele, to vůbec není dobré."

Nemocnice už proto nepřijímá pacienty z Českodubska a okolí Hodkovic, kteří nově musí do nemocnice v Turnově. „Vůbec jsme si tím ale nepomohli, Turnov také není nafukovací, takže se vozí pacienti i do Semil, situace je opravdu vážná," upozorňoval i ředitel KNL Luděk Nečesaný. „Bojíme se toho, co přijde. Za chvíli tu jsou chřipkové epidemie, a pokud už teď není kam pacienty dávat, neumím si představit, co nastane, až chřipky dorazí," dodal.

Frýdlantská nemocnice se sice s Libercem dohodla, že od 1. října bude ve Frýdlantě fungovat nepřetržitá interní ambulance, podle Klimoviče to je ale jen dočasné řešení. „Ambulance rozhodně nevyřeší základní problém, tedy kam s lidmi, kteří potřebují hospitalizaci." Ambulance má navíc fungovat zatím jen do prosince 2015. Jde o ordinaci s lékařem a třemi lůžky. Náklady na její provoz vyčíslila nemocnice od října do prosince na 650 000 korun. „Z toho 500 tisíc slíbil zaplatit Liberecký kraj a zbylých 150 000 přispějí jednotlivá města a obce z Frýdlantska. Samotný Frýdlant to vyjde na 47 000 Kč," uvedl starosta Frýdlantu Dan Ramzer. Co ale bude od nového roku 2016, je zatím záhadou. Starostové i krajská nemocnice tlačí na obnovu interního oddělení.

„I když někdo podniká ve zdravotnictví, musí vždy vidět pacienta. Bez interního oddělení neplní frýdlantská nemocnice roli zdravotnického zařízení," apeloval na jednání zastupitelů Nečesaný. Podpořil ho i člen dozorčí rady krajské nemocnice František Pešek. „Pokud se ve Frýdlantě urychleně neobnoví alespoň dvacet akutních lůžek na interně, tak se musí přistavět prostor v Liberci. A to je výrazně dražší a určitě to nepůjde tak rychle."

Podle Zdeňka Kubra, jednatele společnosti Euroclinicum, pod kterou frýdlantská nemocnice spadá, je ale problém v nedostatku lékařů. „Na interně v takovém rozsahu je zapotřebí šest lékařů. My máme dva. Proto jsme také internu zavřeli, nemáme lékaře. Je problém je sehnat. Nehledě k tomu, že si myslíme, že v Liberci se o akutní interní pacienty postarají lépe. My máme jen jeden rentgen, jeden ultrazvuk, vybavení v Liberci je lepší. Interní obory se specializují, doby všeobecné interny jsou pryč." S tím ale primář Klimovič nesouhlasí. „Není pravda, že všeobecná interna není nutná, v Liberci máme 90 lůžek, ne všichni hospitalizovaní pacienti potřebují specializovanou péči. A problém je v tom, že my teď máme permanentně obsazeno 20 lůžek pacienty z Frýdlantska a musíme odsouvat domluvené operace pacientů třeba s Cronovou nemocí nebo v revmatologickém centru, protože pro ně zkrátka nemáme místo. Minimálně dvacet interních lůžek ve Frýdlantu je prostě nutné obnovit, jiná cesta není."

Zástupce Euroclinicum Jan Hůle ale považuje postoj liberecké nemocnice i frýdlantské radnice za nepřiměřený nátlak. „Určitě chceme jednat, ale závěry, které tu zazněly, jsou z našeho pohledu ukvapené. A navíc provozovat zdravotní péči, když nad vámi visí hrozba výpovědi z nájmu, to není nic příjemného a nepřispívá to ke klidu." Hůle tak narážel na vytýkací dopis, který nemocnice obdržela od frýdlantské radnice. „Domníváme se, že zrušení interny je porušení nájemní smlouvy, proto jsme vytýkací dopis poslali a dál na tom s našimi právníky pracujeme," řekl k tomu starosta Ramzer.

Dojezdy sanitek

Zrušení interny ve Frýdlantě navíc přineslo problémy s dojezdovými časy sanitek. „Už v devíti případech nebyl během září dodržen zákonný limit pro dojezdovou vzdálenost, výjimkou není 40 či 50 minut. Bohužel, dřív to z Nového Města pod Smrkem do Liberce nejde," potvrdil Klimovič. Jednání o osudu interního oddělení tak budou dál pokračovat. Podle Nečesaného se VZP obnově interny ve Frýdlantě nebrání.