Při slavnostním vyhlášení převzali titul Machři roku 2011 studenti Petr Klodner a Jan Šimůnek (na snímku), kteří ani ve třetím ročníku této soutěže v konkurenci tří desítek škol nenalezli přemožitele. O kvalitě jejich práce vypovídá i to, že více jak polovina družstev nestihla zadaný úkol ve stanoveném termínu dokončit.

Učňové z libereckých Kateřinek patří tradičně k nejlepším v republice. Tamní truhláři sbírají pravidelně tituly i z jiných, podobně zaměřených soutěží, například Truhlář roku. Ten budou obhajovat na konci listopadu v Českých Budějovicích. „Suverénní vítězství našich žáků není náhodné. Za poslední čtyři roky vyhrála naše škola všechny celostátní soutěže v odboru Truhlář a naši žáci v absolutním pořadí jednotlivců se vždy umístili jen na prvním a druhém místě,“ říká ředitel školy Václav Tichý.

Setkání učňovské mládeže je podle Tichého o to přínosnější, že v současnosti panuje dle personálních agentur v mnoha ekonomicky vyspělých zemích kritický nedostatek kvalifikovaných profesí a řemeslníků. Kdo se chce tomuto řemeslu skutečně naučit a stát se „truhlářem - machrem”, může si podat přihlášku na SOU nábytkářské v Liberci. Tato škola s dlouhou tradicí nabízí možnosti zaměření nejen na nábytkové a stavební truhlářství, ale i na umělecké truhlářství a řezbářství. Studenti si zde neosvojí pouze řemeslnou zručnost, ale i nejnovější technologie programování CNC dřevoobráběcích strojů.

Projekt Machři roku se zaměřuje na popularizaci českého odborného školství a propagaci řemeslných oborů. V letošním ročníku soutěžili žáci středních škol a učilišť v oborech: instalatér, malíř, natěrač, obkladač a truhlář.