Projíždět by tudy měli cyklisté z Liberce směrem na Jablonec nad Nisou, ale také ti, kteří zamíří do Polska, Německa či dokonce až k moři. Při projektování dalšího, aktuálně projektovaného úseku mezinárodní cyklistické trasy Odra – Nisa, který má vést z liberecké ulice Košická podél řeky až k Poštovnímu náměstí, ale vyvstal problém.

Jediná možná varianta trasování cyklotrasy totiž koliduje s horkovody, které tudy přenášejí teplo z teplárny do oblasti Pavlovic. Trubky proto budou muset zamířit pod zem.

Teplárna přitom aktuálně pracuje na projektu GreenNet, při němž se na jedné ze tří libereckých větví kompletně vyměňují staré parovody za nové úspornější horkovody. Dělníci začali letos v červnu v Pavlovicích a postupují směrem do centra. V některých místech potrubí zamíří pod zem, v dotčeném úseku nedaleko teplárny ale mělo zůstat nad zemí. To se proto změní.

„Jsme připraveni tu zhruba 340 metrů dlouhou část uložit do země,“ potvrdil místopředseda představenstva Teplárny Petr Heincl na čtvrtečním zasedání zastupitelstva. Hotovo by mělo být na konci srpna příštího roku.

„Pro nás to znamená změnové řízení, neboť to bude vypadat jinak, než jsme uvedli při žádosti o dotaci. Konzultovali jsme to ale s poskytovatelem dotace a nebude v tom problém,“ dodal Heincl.

„Je to výstup složitých jednání, které vedeme od března,“ uvedl vedoucí odboru strategického rozvoje na libereckém magistrátu Martin Benda. Pokud by se nevyužila příležitost v podobě probíhající výměny potrubí, mohlo by to trasování cyklostezky v tomto úseku zablokovat na desítky let.

Náklady vzniklé ukládáním pod zem uhradí město. Odhadované jsou na zhruba 8,3 milionu korun a zahrnují i přeložku sítí nebo následné práce.

„Je to jen kvalifikovaný odhad, přesné investiční náklady budou známé, až bude hotová projektová dokumentace,“ upozornil Benda.

Kdy se ale reálně začne stavět samotná cyklostezka, zatím není jisté. Podle odhadů by se mohlo v letech 2019 – 2020 pracovat na úseku z Košické ulice k ulici Čechova a v dalších letech pak na pokračování až na rochlické Poštovní náměstí. Počítá se s investicí v řádech desítek milionů, vypomoci by měly evropské dotace.

Cyklotrasa Odra – Nisa začíná u pramene Nisy v Nové Vsi na Jablonecku, končí na německém ostrově Uznojem u Baltského moře a měří přes 600 kilometrů. V Liberci cyklostezku tvoří jen několik izolovaných úseků, které je nutné propojit.

Aktuálně se také dokončuje úsek vedoucí kolem městské čistírny odpadních vod v Růžodole, v plánu jsou i úseky z Barvířské ulice na Rybníček, z Rybníčku ke Košické ulici a právě z Košické na Poštovní náměstí.