Kastelánka hradu Pavlína Suchomelová převzala od Googlu unikátní cenu, kterou vytvořilo české sklářské studio KLIMCHI. „Velice si toho vážíme, protože je to ocenění přímo od našich návštěvníků. Vnímáme jej jako výsledek naší péče o hrad. Často jde o mravenčí práci, která na první pohled není vidět, bez ní by ale hrad působil neutěšeně. Je pro nás také motivací posouvat se neustále dopředu, rozšiřovat služby, udržovat areál čistý a upravený, a v rámci možností se věnovat každému jednotlivci, který hrad navštíví,“ svěřila se kastelánka Pavlína Suchomelová.

Pavlína Suchomelová.
Hrad Trosky má nového kastelána. Poprvé v jeho historii je to žena

Dominanta Českého ráje se může pyšnit jak bohatou historií, tak i okolní přírodou. Hnízdí zde sokoli a roste mnoho vzácných rostlin. Křišťálové špendlíky, vyrobené ve sklárně v Kamenickém Šenově, odkazují nejen na špendlíky v Mapách Google, ale současně i na domácí sklářskou tradici.

„Mapy Google mohou být skvělým pomocníkem při plánování výletů a jsme rádi, že je lidé využívají. Vedle užitečných recenzí od ostatních návštěvníků zde uživatelé najdou také kontakty nebo otevírací doby památek. Mapy nabízí také ekologické trasy, které díky zapojení AI umožňují ušetřit palivo nebo elektřinu a snížit uhlíkovou stopu při cestování za krásami Česka autem,” sdělila mluvčí společnosti Google Iva Fialová.

Mezi nejoceňovanější hrady a zámky v Libereckém kraji patří dále zámek Sychrov nebo Skalní hrad a poustevna Sloup. I tyto památky získaly od svých návštěvníků velmi vysoká hodnocení.