Nové chodníky a nové přechody pro chodce – záležitosti, které výrazně napomáhají zlepšit dopravní situaci ve městě. „Co se týká dopravního značení, tak tady už se situace v Liberci oproti předchozím letům výrazně zlepšila. Ale chodníky a přechody na mnoha místech citelně chybí a chodci jsou neustále se zvyšujícím nárůstem dopravy

velmi ohroženi,“ přikyvuje na záměr radnice zlepšit některá kritická místa dopravní expert Roman Budský, člen Týmu silniční bezpečnosti. Radnice teď vybrala třináct míst, kde chce pomocí chodníků a přechodů pro chodce dopravu zklidnit. 
O dotaci bude žádat na Ministerstvu pro místní rozvoj.

„Ministerstvo vypsalo výzvu zaměřenou na rekonstrukce, modernizaci a výstavbu chodníků podél silnic a místních komunikací tak, aby lépe vyhovovaly i lidem s omezeným pohybem nebo horší orientací,“ upřesňuje náměstek primátora Tomáš Kysela. Podle něj by se chodci i motoristé měli na vybraných místech dočkat změn do dvou let.

O úpravách některých míst se přitom mluví v Liberci už dlouho.

Upozorňovala na ně často i dopravní policie. Jde například o dvě místa na Zhořelecké ulici, po které denně projede v hlavní špičce přes 1000 aut. „Měl by tam vzniknout nový přechod u prodejny Ford v místě křížení ulic Krajinská a Ostřížová. Změny se dočká i úsek u dopravního hřiště, kde často přecházejí handicapovaní z nedalekého Jedličkova ústavu. Klesání tam svádí řidiče k rychlé jízdě, v plánu je proto zúžení silnice v místě přechodu pro chodce 
z 9,5 na sedm metrů,“ sdělila mluvčí radnice Jana Kodymová. „Ještě by to chtělo něco udělat s odbočováním doleva 
u toho Fordu. Tam člověk ve špičce čeká dlouhé minuty, než se mu vůbec podaří odbočit. Stejné je to i v Šamánkově ulici pod obchodní akademií, odbočit doleva je tam ve špičce skoro umění,“ poznamenal jeden z řidičů Petr Koliha.

Plánované úpravy přijdou odhadem na 30 milionů, polovinu částky by mohla pokrýt dotace z EU. Pokud by město 
s žádostí o evropské peníze neuspělo, zkusilo by později získat podporu ze Státního fondu dopravní infrastruktury.