Organizátoři letošního ročníku přichystali opravdovou lahůdku, a to sklo v architektuře. „Jedna z výstav ukáže využití skla jak ve stavbách, tak v interiérech. Znovu se například vyrábějí skleněné tvárnice luxfery, zástěny a podobně. Je opravdu na co se těšit,“ přiblížila Milada Valečková, ředitelka Muzea skla a bižuterie, které je pořadatelem mezinárodní přehlídky.

Přestože se hlavní program a slavnostní zahájení uskuteční až v červnu, už nyní se lidé mohou těšit na takzvaného předskokana. V hlavním sále Muzea skla a bižuterie 19. března zahájí vernisáží výstavu Glass Works, která představuje spolupráci pěti umělců z různých sklářských regionů. „Výstava poukazuje především na to, že sklářství má v Evropě společné kořeny a tvůrci z Čech, Dánska, Alsaska-Lotrinska, východního Bavorska a Štýrska si navzájem vyměňují zkušenosti a znalosti,“ nastínila ředitelka.

Krajská nemocnice Liberec. Ilustrační snímek
Lidé v Libereckém kraji podlehli panice z koronaviru. Vykoupili roušky

Hlavní výstava nazvaná Trendy.Design.Produkce vypukne v muzeu 21. června. Představí se na ní 80 značek nejen z Evropy, ale i z celého světa. Zastoupení zde budou mít USA, Dánsko, Rakousko, Finsko, Německo, Turecko a samozřejmě Česká republika. Výrobci nabídnou to nejlepší ze skla a bižuterie za poslední tři roky.

Druhá výstava Materiál: Sklo se věnuje architektuře ve skle a bude k vidění od stejného data v jabloneckém Eurocentru. „Návštěvníci se budou moci kochat například skleněnými lavičkami, které jsou vyrobené ze sklářských tyčí,“ prozradila Valečková.

Obě výstavy potrvají až do 1. listopadu. Do 6. září je doprovodí také dětská dílna Hrátky se sklem. Letos poprvé výstavy doplní zvláštní prezentace svítidel, která budou umístěná v nové přístavbě muzea.

Doprovodný program

Oběma výstavám bude předcházet slavnostní zahájení trienále. To proběhne v areálu Eurocentra, kde se odehraje několik zajímavých kulturních vystoupení. Uskuteční se také známé akce, jako jsou Módní přehlídka Made in Jablonec 2020 Double Fantasy, Křehká krása a Sklářské svítání. Na celý program trienále budou moci návštěvníci zakoupit permanentku za sto korun, kterou budou moci využít celkem pětkrát.

Autobusový dopravce ČSAD Liberec představil přírůstek do své flotily - autobus VDL Futura FHD2-129/410 určený pro přepravu handicapovaných.
Vozíčkaře v Libereckém kraji bude vozit speciální autobus, přepraví až 15 vozíků

Prvních pět ročníků trienále se zaměřovalo především na bižuterii ve spojení s oděvy. „Od roku 2014 jsme přešli na nový koncept. Změnili jsme ho na přehlídku toho nejlepšího ze skla a bižuterie v oblasti průmyslové výroby, sklářského umění, škol a využití skla v technice a ve stavebnictví,“ doplnila Valečková.