Evropská olympiáda mládeže znamená v kategorii juniorských sportovců téměř totéž, co skutečná olympiáda. Ne nadarmo ji organizátoři považují za jakýsi katalyzátor vývoje na příštích ZOH. Právem, vždyť mnoho z těch, kteří bodovali na předchozích evropských olympijských festivalech mládeže (EYOWF), si odnesli medaile z vrcholných soutěží dospělých.

Jména krasobruslaře Jevgenije Pljuščenka či lyžařky Janici Kosteličové byla v této souvislosti dostatečně citována. Mladí borci se tu utkali v celkem osmi sportech. A každý z nich měl svou tvář, tři z nich patřily zdejším sportovcům. Petře Hynčicové z Liberce, Jessice Jislové z Jablonce a hokejistovi Josefu Mikyskovi z Frýdlantu.

Petra Hynčicová zapalovala oheň

Čtyřnásobná mistryně České republiky Petra Hynčicová se zúčastnila hned ve dvou rolích. Jako závodnice a také jako nositelka olympijské pochodně. „Byla to samozřejmě velká čest a měla jsem velkou trému, hlavně při zkoušce,“ říká šestnáctiletá závodnice Dukly Liberec a svěřenkyně trenéra Josefa Kubicy. V závodě se umístila na celkově 22. místě.

„Mým cílem bylo dojet do první třicítky, což se mi podařilo hned při prvním závodě. Dostat se mezi nejlepších dvacet se bohužel nepodařilo,“ přiznává běžkyně a studentka klasického gymnázia. Velmi si cení přízně fanoušků. „Byli skvělí, hlavně ve čtvrtek nebylo na trati jediné hluché místo,“ říká dojatě. Těmi největšími byli ale určitě rodiče, kteří ji k běžkám přivedli, a mladší sestra Kateřina, která už trénuje pod vedením svého otce Pavla Hynčici za mladší dorost.

Velkým vzorem je pro Petru norská šampionka Marit Björgenová, která také před lety zazářila na EYOWF. A z domácích samozřejmě olympionici Lukáš Bauer a Kateřina Neumannová. Jejím nejbližším cílem pro letošní sezonu je dokončit Český pohár, a i když se řídí heslem „Zajíce počítej až po honu!“, je docela dobře možné, že bude jednou z těch, jejíž jméno se bude skloňovat v souvislosti se ZOH.

Jessica Jislová skládala slib

Šestnáctiletá biatlonistka z Jablonce nad Nisou startovala na EYOWF z pozice loňské vítězky Českého poháru 2010 a dvojnásobné vítězky Mistrovství ČR v Harrachově 2010. Nadějné závodnici selhala střelba. „Bohužel jsem dělala zbytečné chyby, a to se projevilo na výsledku,“ popsala před pátečními štafetami. Zato běžecká část na náročné trati v Břízkách se jí povedla. Byl to můj letošní nejlepší čas,“ zaznělo už radostněji. Svěřenkyně trenéra Stanislava Řezáče se původně věnovala skoku na lyžích. „Po jednom z mnoha pádů jsem ale utrpěla otřes mozku, a tak jsem si řekla, že to asi nebude nic pro mě. A začala se věnovat biatlonu,“ říká mladá závodnice.

Mezi její nejbližší cíl patří dokončit Český pohár jako nejlepší v ročníku 1994 a získat tím nominaci na Zimní hry mládeže, které se chystají příští rok v rakouském Innsbrucku. Jede vždy nejlepší z každého ročníku a mým snem je dostat se tam i s mladší sestrou Erikou,“ prozradila jablonecká závodnice, kterou na trať přišli podpořit její největší fanoušci – rodiče. Spolužáci se na závody nepodívali. Je až s podivem, jaký důvod jsem od studentky Sportovního gymnázia v Jablonci slyšela: Závody se konaly v době vyučování! Snad se její třída zúčastnila alespoň úvodního ceremoniálu, při kterém za všechny závodníky z celé Evropy složila olympijský slib.

Josef Mikyska byl smolařem her

Šestnáctiletý střední útočník dorostu Bílých Tygrů pochází z Frýdlantu. S hokejem začal Josef už v pěti. Vítěz kanadského bodování staršího dorostu představoval pro svůj tým velkou naději.

Spolu s Petrou Hynčicovou měl zapalovat olympijský oheň. Těsně před zahájením se poranil při tréninku. Bolestivě natažené tříslo mu bohužel neumožnilo účast v soutěži a celý EYOWF tak sledoval jen z lavičky fanoušků. „Bylo to snad největší zklamání, hrozně jsem se těšil,“ přiznal se v závěru, poté co sledoval závěrečné utkání. A jak hodnotil prezentaci svého týmu? „Výhra nad Slovenskem byla skvělá, bohužel pak už to nedopadlo nejlíp. Ale to se ve sportu stává, naši se utkali s lepšími týmy,“ okomentoval průběh hokejista, jehož snem je účast v NHL a vzorem Patrick Kane.