Tři králové podle evangelia vykonali u Ježíše obřadnou návštěvu a přinesli mu dary v podobě kadidla a také posvětili jeho příbytek. Odtud pramení tradice žehnání domům, při němž tři králové na dveře domu píší křídou písmena C+M+B.

Výklad této tradice je však dvojí. Podle toho prvního lidového jde o počáteční písmena jmen Tří králů. Pravděpodobnější se však jeví verze, podle níž jsou písmena zkratkou latinského nápisu Christus mansionem benedicat, neboli Kristus žehnej tomuto domu.

Se svátkem je už tradičně spojena celorepubliková charitativní Tříkrálová sbírka, která trvá od 1. do 11. ledna. V Liberci tak od začátku nového roku vyráží do ulic celkem osm skupinek Tří králů.

„Dá se očekávat, že dnes by jich v ulicích mělo být nejvíce. Často se nám však stává, že když koledujeme po 6. lednu, lidé začínají být nepříjemní a říkají, že Tři králové přece už byli. Neustále jim musíme vysvětlovat, že sbírka trvá po určitou dobu a že nemáme tolik skupinek, aby během jediného dne obsáhly tak velké město jako je Liberec,“ vysvětlil Deníku koordinátor liberecké sbírky Kamil Jan Svoboda.

Vybrané peníze letos poputují především do Domova sv. Anny pro matky s dětmi v tísni a také na dálku pomohou indické holčičce. „Adoptovanou holčičku takto podporujeme již čtyři roky. Letos ji peníze zajistí opět na celý další rok,“ dodal Svoboda. Zatímco předloni sbírka v Liberci vynesla 75 tisíc korun, v loňském roce to bylo již přes devadesát.

Tradiční Tříkrálový koncert se uskutečnil již včera ve Vratislavicích nad Nisou. V místní kapli Vzkříšení vystoupil flétnový soubor Flauto cantabile a sbor studentů Podještědského gymnázia v Liberci.

Oslavy tradičního svátku uzavře v sobotu 10. ledna Tříkrálový rockový festival, který se uskuteční v libereckém klubu Casta.