„Rekonstrukce Horního náměstí a přilehlých ulic je cílem projektu Revitalizace historického centra v Hrádku nad Nisou, na který město získalo dotaci z Regionálního operačního programu NUTS II Severovýchod,“ vysvětlil Martin Půta.

Kromě toho pak uvedl, že revitalizace centra se týká nejen Horního náměstí, ale i všech ulic v jeho okolí – Liberecké až po křižovatku s ulicí Generála Svobody, Školní, Kostelní, Lutherovy, Husovy, Tiché, části Žitavské, Anglické a Lékárnické.

Do projektu revitalizace centra města se podařilo zařadit i kompletní rekonstrukci ulice 1. máje v celé její délce. Právě stav této ulice se podle slov hrádeckého starosty stává terčem výtek mnohých obyvatel.

„Chodníky jsou úzké, takže rodiče s kočárky mají problém po nich projíždět, kvalita povrchů je místy až nebezpečná. Po rekonstrukci bude mít ulice zcela jiný vzhled – provoz se zklidní díky úpravám vozovky. Bude zúžena na tři metry,“ přiblížil chystané změny Půta. Kromě toho pak ve zmiňované ulici vznikne nově i 52 parkovacích míst.

Přibudou také parkovací místa

V horní části budou parkovací místa vpravo, o něco níže naopak vlevo, takže ani zde nepovede vozovka přímo. Další nová parkovací místa pak vyrostou v prostoru před městským parkem a v dolní části ulice. „Jedná se asi o největší investiční projekt města Hrádek nad Nisou v jeho moderních dějinách po roce 1945,“ upozornil hrádecký starosta.

Upozorňuje však i na omezení, se kterými se budou na čas muset smířit turisté a obyvatelé Hrádku. Společně s povrchem totiž budou probíhat i úpravy pod ním, a to například vodovody, kanalizace, přeložky rozvodů elektřiny, telefonní kabely i veřejného osvětlení.

„Jsem rád, že se tu začíná budovat a obměňovat. Myslím, že už to bylo fakt potřeba. Zejména ulice 1. máje volala po rekonstrukci už delší dobu. Viděl jsem vizualizace, jak by mělo centrum do budoucna vypadat, a moc se mi to líbí. Nějaké to omezení sneseme,“ vyjádřil se úsměvně Martin Horyna z Hrádku nad Nisou.

Celkové náklady na projekt se vyšplhaly na téměř osmašedesát milionů. Dotace činí 62 575 436 korun a vlastní podíl města Hrádek nad Nisou 5 073 684 Kč. Město o dotaci z Regionálního operačního programu NUTS II Severovýchod žádalo už v loňském roce, projektu ke schválení chybělo jen pár bodů. Žádost byla částečně upravena, podána znovu a napodruhé úspěšně.