Stejně jako v uplynulých dvou týdnech, ale i letech tak dlouhou adventní tradici majitel sklárny Josef Novotný vybudoval, vás tu čeká prohlídka sklárny, ochutnávka moravských vín a především skvělá muzika.

„Budou tu hrát muzikanti z libereckého Šaldova divadla a s jazzovou sekcí vystoupím i já se svými „hammondkami" a doprovodí nás moje jedenáctiletá vnučka Johanka na saxofon," slibuje majitel sklárny. Kromě toho vás ale čeká skutečný hudební bonbonek. Vystoupení dudácké kapely. Jestli se ale ptáte, zda přijedou z kraje dudáckých kapel Domažlicka, pak vás musím zklamat. Je totiž výhradně místní provenience. „Všichni jsou tady od nás, z Heřmanic. Je to zřejmě úplná rarita, " říká Novotný.

A na další narazíte při prohlídce sklárny. Jedná se o unikátní skleněnou vázu. Váží přes 40 kilogramů a je vyrobena ze spékaného skla technikou zvanou fusing. Její výroba trvala podle Novotného deset dnů. Sklo se zahřeje na vysokou teplotu a pak pomalu nechá vychládat. Do děje se už nedá nijak zasáhnout. Sklárna má jednu z největších pecí v republice, což jí umožňuje tvorbu velkých skleněných plastik na zakázku. Také o unikátní vázu už je značný zájem.

Sklárna Spider-Glass se technologii spékaného skla věnuje už 20 let a letos obdržela také prestižní cenu České sklářské společnosti.