Přestože dlouhodobá nezaměstnanost na české straně Euroregionu Nisa je zdaleka nejnižší, nemuselo by tomu tak být natrvalo. Německo a Polsko svou nezaměstnanost totiž posledních 10 let snižují, zatímco ta česká už jenom roste. Vyplývá to z průzkumu, který provádí Český statistický úřad.

„Zatímco v německé části euroregionu se mezi rokem 2000 a 2010 snížil počet nezaměstnaných ve všech věkových skupinách, česká část euroregionu zaznamenala opačný vývoj a nezaměstnanost ve všech věkových kategoriích rostla,“ potvrdila smutnou skutečnost ředitelka Krajské správy Českého statistického úřadu v Liberci Stanislava Riegrová.

Na německé straně se za posledních 10 let snížila nezaměstnanost o 7%, v Polsku o více než 4% a v ČR se zvýšila o 3%. Podle odborníků je to i proto, že v Čechách nefunguje státní politika zaměstnanosti. Češi tak sedí na úřadech práce a cizinci u nás pracují.

Předseda krajské Asociace samostatných odborů Milan Šubrt Deníku potvrdil, že Polsko může za snížení své nezaměstnanosti v Euroregionu Nisa poděkovat právě České republice. Velká část polských občanů zde totiž pracuje.

Polák = kus, na kterém ušetřili

„České firmy zaměstnávají Poláky a tím vlastně řeší jejich problém. Dojíždí jich k nám denně stovky. Vesměs dělají práci, nad kterou by Čech ohrnul nos,“ konstatoval odborář.

Situace, kdy fabriky na Liberecku zaměstnávají polské dělníky, je zapříčiněna nejen jejich ochotou dělat za nižší mzdu, ale i snahou zaměstnavatelů na pracovní síle ušetřit.

„Je jim jedno, jestli je to Čech nebo Polák. Oni ho postaví k lince a pro ně je to prostě kus, na kterém ušetřili,“ glosuje Šubrt situaci.

Polské dělníky do ČR přivážejí zejména pracovní agentury. Ty jsou schopny pružněji než úřady práce reagovat na poptávku zaměstnavatelů po různých manuálních profesích. Přesné počty Poláků dojíždějících do ČR za prací nikdo nezná, je však pravda, že ze směrů Zgorzelec, Sulików a Zawidów jedou třikrát denně autobusy do průmyslové zóny Jih v Liberci. Mnoho Poláků pracuje v Densu, Grupo Antolinu nebo hrádeckém Tristone.

Aktuální nezaměstnanost na Liberecku je 9,5%. Z hlediska míry nezaměstnanosti v jednotlivých mikroregionech je nejhorší situace na Novoměstsku (16,3 %), Frýdlantsku (14,2 %), Doksku (13,9 %), Cvikovsku (13,8 %), Novoborsku (11,8 %) a Tanvaldsku (11,5 %). Naopak nejnižší míru nezaměstnanosti mají Jablonecko (7,8 %), Turnovsko (7,9 %), Hodkovicko (8,0 %) a Liberecko (8,7 %).

Nejvíce pracovních míst na Liberecku nabízí nemocnice (37), Magna Exteriors & Interiors (13) a BusLine (19).